25 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

04 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

28 Aralık Cumartesi A-101 Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

27 Aralık Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu (Yeni Yıl Özel)

3 Adımda Mide Küçültme Yöntemleri!

Mide Küçültme ; Ülkemizde geçerli olduğu kadar global anlamda da her geçen gün daha yoğun kitlelerin risk taşımakta olduğu kilo problemlerinin temelinde yatan pek çok neden bulunmaktadır. Genetik kodlanışınız, hormonel yapınız, metabolizma performansınız, yaşamakta olduğunuz bölgenin yemek kültürü, yeme alışkanlıklarınız ve psikolojik reaksiyonlarınız şişmanlamanıza yol açarak pek çok sağlık problemini de beraberinde getirebilmektedir. Görüldüğü gibi kilo alımına neden olan tek bir neden bulunmadığından bu durumun önüne geçilebilecek herhangi bir çözüm de geliştirilememiştir.

mide küçültme

Fakat son günlerde tıp dünyasında olduğu kadar medyatik araçlarında da sık sık gündeme getirilen bir yöntem; şok diyetler ve kimyasal kapsüller ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek ölçütlerde umut vaat ediyor .”Mide Küçültme” olarak adlandırılmış olan bu yöntem 3 farklı alternatif ile uygulanabiliyor:

  • Mide Küçültme Operasyonu (Gastrik Plikasyon)
  • Mide Küçültme Diyeti
  • Mide Küçültme Egzersizleri

Mide Küçültme Operasyonu (Gastrik Plikasyon)

Cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilen mide küçülme operasyonunda; kelepçe ya da mide dokusunun bir kısmının kesilip alınması gibi uygulamalar yer almamaktadır. Gastrik Plikasyon’un uygulanım prensibi; mide dokusun herhangi bir kesi atılmaksızın daraltılması amaçları doğrultusunda uygulanmaktadır.  Bu operasyonda mide kendi içine katlanılarak dikiş atılır. Böylece kelepçe gibi vücut için yabancı maddelerin kullanımına ve geri dönüşü olmayan işlemlere gerek duyulmadan mide külümü sağlanır.

mide küçültme

Hastalara lakaroskobi ile uygulanmakta olan operasyonunun olumsuz durumlar gözlendiğinde geri dönüşü mümkündür. Bağırsaklara ve mide dokusuna herhangi bir kesi uygulanmadığından mide üzerindeki dikiş kaldırılarak; yeniden eski hacmine geri döndürülebilinir. Kelepçe gibi maddelerin kullanılmamış olması; enfeksiyon riskinin en minimal düzeyde seyretmesini sağlar. Böylelikle kişinin hastanede gözlem altında tutulma süresi de en aza indirilir. Ortalama olarak 1 gece yoğun bakım servisinde 2 ila 3 gün arası kadar da genel serviste hasta gözlem altında tutulur. Kişi operasyonun ardından 1.5 hafta kadar sulu gıdalar ile beslenir. Bu sürecin sonunda katı gıdaların tüketimine başlanabilinmektedir. İşlem süresi yaklaşık 1 saat kadar süren operasyonun toplam maliyeti ise; 15.000 ila 20.000 arasında değişiyor. Devletin bu ameliyatların ücretini karşılayıp karşılamayacağı ile ilgi henüz kesinleşmiş bir karar yok. Genel olarak kabul edilmiş kanı ise riskli hastalıklara neden olduğu düşünülen vakalarda ücretin karşılanmakta olduğu. Ayrıntılı bilgi için sigorta kurumunuzla ya da hastanelerle görüşebilirsiniz.

mide küçültme

Mide Küçültme Diyeti

Cerrahi bir operasyon kaçınıyor ve yeme alışkanlıklarınızı yeniden düzenleyerek midenizi küçültmek istiyorsanız; temel prensibiniz düşük kalorili gıdalar ile tokluk hissine ulaşabilmek olmalıdır. Çevremizde sık sık duymakta olduğumuz inanış; metabolizması hızlı olan insanların kilo almadıkları yönündedir. Bu inanımın tam anlamıyla olmasa da; temel olarak doğru bir kapıya çıktığını ifade edebiliriz. Bu sebeple amacımız metabolizma hızımızı düşürmemek olmalıdır. Tüm gün aç kalmak ise tam anlamıyla bu hızın düşmesine sebep olacaktır. Uygulamanız gereken düşük kalorili kolay hazmedilebilir gıdalar tüketerek gün boyu metabolizmanızın işlevsel kalmasını sağlamaktır.

mide küçültme

Yemek öncesi bir bardak ılık su tüketimi alışkanlık haline getirildiğinde; midenin yemekten önce su ile dolmasına neden olarak daha az gıda tüketimine olanak verecektir. Ayrıca lokmalarınızı mümkün olduğunca küçük tutun ve iyice çiğnemeye özen gösterin.

mide küçültme

Şu noktanın altı çizilmeli ki; mide küçültme diyeti; bir liste değil yeme alışkanlıkları için bir düzenlemedir. Size hangi gıdadan kaç porsiyon tüketmeniz gerektiği öğütlenmez. Bu noktada amaç metabolizma hızını muhafaza ederken porsiyonları azaltmaktır. Küçük porsiyonlara ulaşmak için ise; ana öğünlerden önce kendinizi tıkayın. Bunu bir bardak su ile de yapabilirsiniz, yeşil sebzeleri bol salatalarla da. Ayrıca yumurta da güçlü bir protein olması nedeniyle bir iştah frenleyici olarak kullanılabilir. Fakat umarım bol tereyağında pişirip ekmeği banarak tüketmeyi düşünmüyorsunuzdur. İştah kesici bir yumurta tüketmek istiyorsanız; katı olarak haşlanmış şekilde tüketmelisiniz.

mide küçültme

Mide Küçültme Egzersizleri

Yeme alışkanlıklarında uygulanan ufak değişikliklere ek olarak fazla yorucu olmayan bir egzersiz programı uygulayarak; mide küçültme sürecini hızlandırabilmeniz mümkün. Uygulayabileceğiniz bu egzersizlerde odak noktası; Periton bölgesindeki kas dokuları. Egzersiz deyince hemen gözünüzü korkutmayın! Yalnızca 20 dakikanızı ayıracaksınız. İlk günler elbette ki zor gelecek. Tüm vücudunuzu ağrı hissi kaplayacak ama kısa süre sonra alışacak ve faydasını gözleyeceksiniz. Periton bölgesi için uygulanabilecek egzersiz hareketleri ise;

mide küçültme

  • Mekik
  • Ters Mekik
  • Çapraz Mekik
  • Esneme Hareketleri

3 Adımda Mide Küçültme Yöntemleri!
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.