18 Ekim 2019 Bim Vakumlu Banyo Aksesuarları

Şampuan Fiyatlarını Karşılaştırdık

15 Ekim’de BİM’lerde Temizlik Üründe Büyük İndirimler Var

18 Ekime Kadar A101’lerde İndirimler Devam Ediyor

Baş Ağrısı Sorununa İyi Gelen Bitkiler

Sağlık Bilgileri 22 Şubat 2016
2.181

Baş ağrısı çoğu insanın yaşamı boyunca karşılaştığı en yaygın rahatsızlıklardan bir tanesidir. Türleri arasında en çok görüleni ise gerilim türü baş ağrısıdır. Gerilimden dolayı oluşan baş ağrısına daha çok stres ve kaygı durumları neden olmaktadır. Ağrı eş zamanlı olarak çoğu zaman baş, boyun, kafa derisi ve omuzlarda kasların gerilmesi ile kendini gösterir. Hayat tarzında değişiklikler yapmak, stresten uzaklaşmak ve ağrı kesiciler kullanmak ağrıları ve belirtileri hafifletir. Bunların yanında bitkisel tedaviler de baş ağrısını önlemede etkili olabilmektedir;

Nane: Yapılan araştırmalar sonucunda alın kısmına nane yağının sürülmesi baş ağrısını hafiflettiğini göstermektedir. Yalnız nane yağını baş ağrısını geçiren bir ilaç olarak görmek için daha fazla araştırmak gerekir.

Baş Ağrısı

Veba Otu: Bu ot baş ağrısını önlemek ve migren ataklarını azaltmak için kullanılmaktadır. Bitki, özellikle gerilim tipi baş ağrılarının tedavilerinde oldukça etkilidir. Yalnız bu otun karaciğer üzerinde olumsuz bir etkisinin de olduğu bilinmektedir. Bundan dolayı migren tedavisinde bu bitki kullanılacaksa bitkisel ilaçlar konusunda uzman bir kimseden yardım alınmalıdır. Hamile ya da bebek emziren bayanlar bu bitkiyi almamalıdır.

Baş Ağrısı

Gümüş Düğme: Uzun bir süre baş ağrılarının tedavisinde kullanılan bu bitkinin ismi özellikle migren tedavilerinde oldukça sık geçer. Yalnız bitkinin az da olsa kan inceltici bir etkisi olduğu bilindiğinden pıhtı önleyici ilaçlar ile alınmamasına dikkat edilmelidir. Su, çay ya da meyve suyu ile birlikte alınabilir. Bitkiyi direk alırsanız ağızda da, dil ve dudaklarda şişmeler olur. Tablet olarak almanız uygun olacaktır.

Baş Ağrısı

Zencefil: Baş ağrılarını geçirmede kullanılan zencefil bitkisi daha çok çay olarak tüketilir. Bunun dışında zencefil mide sorunları için de kullanılan bir bitkidir. Bundan dolayı mide bulantısı yapan baş ağrılarında tavsiye edilir. Gerilim tipi baş ağrılarına oldukça iyi gelmektedir. Bayanlarda regl öncesi baş ağrılarını hafifletmede kullanılır.

Baş Ağrısı

Sarı Kantaron: Doğal antidepresan olarak bilinen bitki gerilim tipi baş ağrılarının tedavisinde kullanılmaktadır. Devamlı olarak kullandığınız bir ilaç ya da ilaçlar var ise bitkiyi almadan önce doktorunuza danışmalısınız. Çünkü bitki bazı ilaçlar ile etkileşime geçebilir.Baş Ağrısı
Kedi Otu: Bitki uyku bozukluklarında ve kaygı gibi durumların tedavisinde kullanıldığı gibi baş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Bu bitkinin 4 – 6 hafta kadar kullanılması tavsiye edilmektedir.

Baş Ağrısı

NOT: Yukarıda bahsi geçen bitkilerin kullanımından önce mutlaka tıbbi destek alınması, bu tip bitkilerin kullanımından önce de mutlaka hekim görüşü alınması tavsiye edilir. Bazı bitkilerin çeşitli ilaç bileşenleri ile etkileşimi sonucu olumsuz etkiler oluşum gösterebilmektedir.

 

Baş Ağrısı Sorununa İyi Gelen Bitkiler

BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.