11 Haziran Perşembe A-101 Aktüel Ürün Kataloğu

12 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

10 Haziran Çarşamba Şok Aktüel Ürün kataloğu (2020)

5 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarımız Ne Olacak?

Öldükten Sonra Sosyal Medya Hesaplarımız Ne Olacak?

Allah geçinden versin fakat gün gelecek her canlı bir gün ölümü tadacak. Peki hayatımızda büyük bir yer eden sosyal medya hesaplarımız biz öldükten sonra ne olacak?  Sosyal medyada gizlilik ve güvenlik önemli ve dikkat edilen bir konu o yüzden Almanya’da yaşanan bir olay Facebook’ un bu konuda ne kadar titiz olduğunu bir kez daha gösterdi.

Almanya’da 15 yaşındaki genç bir kızın tren altında kalıp hayatını kaybetmesinden sonra ailesi kızlarının Facebook hesabına erişip kızlarının herhangi bir tehdit alıp almadıklarını veya arkadaşları ile son konuşmalarını incelemek istiyor.  Konu ile ilgili Facebook ile temasa geçiyor ve Facebook kişiye ait özel bilgilerin korunmasından dolayı isteği reddediyor.  Ailenin ısrarı etse de, ölümü ile ilgili ipucu yakalamak istediklerini belirtse de Facebook’ un cevabı değişmiyor.

Peki Ne Yapmalıyız?

Facebook konu ile ilgili şöyle bir imkan sunuyor hesabınızı miras bırakabilirsiniz. Ayarlar sekmesinden hesabınızı miras bırakacağınız kişiyi belirleyebiliyorsunuz.

Yapılan araştırmalara göre 2090 ‘lı  yıllarda yaşamını yitirmiş Facebook Kullanıcıları yaşayan Facebook Kullanıcılarından fazla olacağını gösteriyor. Konu ile ilgili Facebook’un iki seçeneği var. Bunlardan biri hesabınızı anıtlaştırmak veya hesabınızı kapatmak.

Hesabı Anıtlaştırmak

Hesabı anıtlaştırmak için vefat eden kişinin yakın arkadaşları veya ailesi tarafından başvuru yapıldığında Facebook hesabı incelemeye alıyor. Hesap sahibinin vefatı söz konusu ise hesabın girişini kapatıyor. Hesabın varisi var ise varise profilin yönetim hakkını veriyor. Varis profilde şunları yapabilir;

  • Kişinin daha önceden paylaşmış olduğu gönderililerini profil sayfasında başa tutturabilir.
  • Kişiye gelen yeni arkadaşlık isteklerini onaylayabilir veya reddedebilir.
  • Profil resmini ve kapak fotoğrafını güncelleyebilir.

Hesabı Kapatmak

Yine Hesap Kapatma işlemi için vefat eden kişinin yakın arkadaşları veya ailesi tarafından başvuru yapılması gerekli Facebook araştırmalar sonucunda uygun görürse Profili kapatıyor.

Google Bu işi Nasıl yapıyor ?

Google’da işeler daha farklı yürüyor sebebi Google Adsense hesaplarından gelir elde edilmesinden kaynaklı.  Google bu durumda Hesap sahibini mağdur etmemek için hesap sahibi vefat ettik sonra haklarını bir başkasına devir  etmesine olanak sağlıyor. Hesap devir işlemini hesap sahibi yönetiyor o da söyle oluyor. Hesabınızın kaç gün giriş yapılmadığında devir işleminin yapılacağını ve kime yapılacağını belirtiyorsunuz ve o kişilere sizin adınıza giden bir mail ile hesap erişim izinleri belirtiliyor.

 

Twitter  Ve İnstagram Nasıl yapıyor ?

Twitter ve instagramda ne yazık ki şimdilik böyle seçenekler yok. Hesaplarınızı kapata biliyorsunuz fakat bunun için hayatta olmanız gerekli 🙂

Öldükten Sonra Sosyal Medya

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.