2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Burası Kastı; Kalkın Yaşayacak Yeni Bir Yer Bulalım Diyenlere…

İlginç Bilgiler 28 Ocak 2016
2.328

Teşrif etmek isteyip, istemediğimiz sorulmadan dünyaya getirildik. Seçemediğimiz bir hayatın içine, yine seçim imkanımızın olmadığı bir gezegenin akıl almaz sınır çizgileri arasında doğduk… Biz doğduğumuzda her şey belirlenmiş ve bir dişlinin çarkları arasına yerleştirilmişti. Kaçıncı ayda “agu” diyeceğimiz üzerine tahminler yürütülüyor, eğitim hayatımızın için birikim yapılıyor, sülalenin sağ lob, sol lob istatistiği çıkarılarak; sayısalcı mı yoksa sözelci mi olacağımız üzerine hararetli tartışmalar cereyan ediyordu… Bize söz hakkının bırakıldığı, hiçbir açık kapı olmadı.
Bunca baskıcı planlama ve yönlendirmenin üzerine gelmesinden, ülkenin bir türlü dinginleşmeyen siyasi gündeminden, popçu camiasında ilelebet sürmüş ve sürecek olan polemiklerden, hangi ünlünün, hangi ünlüyle, hangi renk bikiniyle yakalanmasının bu kadar büyütülmesinden, sınavlardan, toplantılardan, kiralardan, faturalardan, komşu çocuğundan, havanın sıcağından, soğuğundan, çayın bekleyince acımasından şikayetçi olan, darlanan, “ben mi seçtim ulan bu hayatı?!” diyenler; toplanın gidiyoruz!
Öncelikle sizleri bir bilim kurgu filminin içine sürüklemek istemem. Yani Mars’a ya da Ay’a falan gitmiyoruz; o kadar kalın giyinmenize gerek yok. Rotamız Amerika Birleşik Devletleri’ne doğru. Yolculuğumuz ortalama 17-18 saat kadar sürecek. Kemerlerinizi sıkı bağlayın!
“Bu kadar kişi Amerika’da ne halt edeceğiz şimdi?” sorusunu zihninizden geçiriyorsanız… Monowi ile tanışın!

Monowi

Monowi; Amerika’da 1,6’milyonluk bir nüfusa sahip olan Nebraska eyaletinin bir hayli sakin, dingin, yer yer kafayı dinleme planları, yer yerse emeklilik hayalleri için adeta ölçülüp, biçilmiş bir kaftan olan kasabası… Bu kasabada insanı çileden çıkaran “sizi müşteri temsilcimize aktarıyorum.”, “görüşme için pazartesi gününe randevu alın.” ya da “bilmem ne ile bilmem ne tarihleri arasında kayıt yaptırın.” tarzı cümlelere ve bir arpa boyu yol almayan prosedür dolu işlemlere maruz kalmıyorsunuz. Zira bu kasaba başınıza gelen ya da gelebilecek olan her türlü şey için Bayan Elsie’nin kapısını tıklatmanız gerekiyor. Çünkü bu kasabada; kütüphanede ciltlerinin onarılması gereken kitapların listesinden, vergilerini ödemeyenlere kadar her şeyle o ilgileniyor. Neden mi? Çünkü o burada yaşayan tek kişi! Bu yüzden Monawi’de her şey Elsie’den sorulur.

Monowi

Aslında Monawi; 1930’lara kadar bizim ortalama bir köy nüfusu olarak adlandırabileceğimiz 120 kişilik bir nüfusa sahipti. Bu süreçte patlak veren ekonomik sıkıntılar; halkı göçe zorladı. 2000 yılına gelindiğinde kasabada bir top oynayan inler ve cinler, bir de Elsie & Rundy Eiler çifti nüfus sayımına geçti. Bundan 4 sene sonra Rundy de ölünce Elsie kasabada insan varlığını sürdüren tek kişi oldu. Birkaç resminden gördüğümüz kadarıyla hayli sempatik bir kadın. Hatta yaşı 80’lere dayanmış tontiş bir teyze. Hatta ve hatta; Monawi’deki en soğuk birayı içebileceğiniz tek barın sahibi! Onu geçkin senedir yalnız. Tek başına kahvaltı ediyor, ne kadar vergi ödeyeceğini kendisi belirliyor, kendisinin belirlediği bu meblağda vergi ödüyor, kütüphaneye girerken kendi doldurduğu formu; yine kendisi onaylıyor… Bu durum onun için hayli sıkıcı olmalı. Muhtemelen bizi büyük bir sevecenlikle, enfes turta ve çöreklerle karşılayacaktır.

Monowi

Planım şudur ki; atlayın gidelim. Elsie’ye sürpriz yapalım. Monawi’yi tüm saçma sapanlıklardan uzak ütopyamız yapalım… Trafik yok, bağırış-çağırış yok, ölen minik bedenler yok… Birileri açken diğerlerinin yorganına sarılıp düş görmeye devam ettiği uykular yok… Sistem yok, kural yok, kan yok. Irkına, ten rengine, dinine, inancına göre muamele yok… Almak zorunda olduğun diplomalar da yok. Seni senden ayıran hiç bir şey yok…

Monowi

Elsie var, buz gibi biraları var. Sonra şahane kitapları var. Belki birkaç da ayçöreği vardır… Yetmez mi..?

Monowi

Monowi

Haydi gelin; Elsie’ye sürpriz yapalım!

Monowi

 

Monowi
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.