11 Haziran Perşembe A-101 Aktüel Ürün Kataloğu

12 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

10 Haziran Çarşamba Şok Aktüel Ürün kataloğu (2020)

5 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

Büyük Dinlerin Doğuşu ve Yayılmaları

Grafiklerle bütün büyük dinlerin son 5000 yılının değişimleri ele alınmış. Kronolojik sırasıyla büyük dinlerin doğuşunu ve yayılışını sizler için derledik.

 

1- Krişna’nın Doğuşu

d1

Krişna hint geleneğine göre Tanrı olarak kabul edilir. Hinduizm, Budizm gibi bir çok din, temellerini bu kişinin öğretilerinden ve anlatılan hikayelerdeki kahramanlıklarından alır. Kimisinde Dünyaya hükümdar olmuş büyük bir kral, kimisinde ejderhalarla savaşıp kazanmış bir kahraman olabilmektedir.

 

2- Hinduizm’in Doğuşu

d2

Kurucusunun kim olduğu bilinmemekle birlikte çok uzun yıllardan önce var olup günümüze kadar sayısını sürekli artıran bir dindir. Ahiret inancı ve kötülük yapıldığında cezalandırılacağına dair inançları yoktur. Reenkarnasyona inanırlar. Yani öldükten sonra yeni bir vücutta dünyaya geri döneceklerini düşünürler.

 

3- Hz.İbrahim(a.s)’in Doğumu

d3

Hz.İbrahim kendisinden sonraki gelen bütün peygamberlerin ve tüm kutsal dinlerin ortak atasıdır. Oğlu Hz.İshak’ın soyundan İsrailoğulları peygamberleri, Hz.İsmail’in soyundan Peygamber Efendimiz(s.a.s) dünyaya gelecektir.

 

4- Yahudilik’in Doğuşu

d4

Peygamberi Hz.Musa(a.s)’dır. Hz.Musa’nın dedesinin dedesi Hz.Yakup’un 12 oğlundan biri olan Levi’dir. Dini kitapları Tevrat’tır.

 

5- Yahudi Devletinin Yıkılmaya Başlanması

d5

Yahudilik diğer dinlerin aksine bütün insanları inandıkları dine çağırıp onlarında kurtuluşa ermelerini prensip edinen bir inanç içinde değildi. Hz.Musa(a.s) hayattayken de ona çeşitli zorluklar çıkaran bu kavim kendilerini üstün görmeleri yüzünden çok fazla gelişip büyüyemeden yıkılmaya geçmiştir.

 

6- Budizm’in Doğuşu

d6

Kurucusu Siddhartha Gautama olarak kabul edilir. Temel öğretileri Hinduizm’e benzemektedir. Ahiret inancı yoktur ve reenkarnasyona inanılır. Kimi tarihçiler tarafından İslam ile benzer yönleri olabildiği saptanarak Siddhartha Gautama’nın bir peygamber olabileceğini düşünmüşlerdir.

 

7- Budizm’in Hızlı Yayılışı

d7

Budizm ve Hinduizm kendi dönemlerinin en büyük dinleridir.

 

8- Hz.İsa(a.s)’nın Ölümü

d8

Hz.İsa İsrailoğullarının son Peygamberidir. Hz.Süleyman’ın soyundan gelmektedir. Kendisine kutsal kitap olarak İncil indirilmiştir. İslam inancına göre Hz.İsa ölmemiş olup göğe çıkarılmıştır. Ahir zamanda tekrar yeryüzüne indirilecektir.

 

9- Hristiyanlığın İlk Yılları

d9

Museviliğin aksine dönemin havarileri Hristiyanlığın yayılması için büyük çaba sarf etmişlerdir.

 

10- Hristiyanlık Hızla Büyümekte

d10

Hristiyanlık büyümesini batı yönünde ilerletmiştir.

 

11- İslamiyet Öncesi Dünyadaki En Büyük Dinler

d11

500’lü yıllarda dünyada 3 büyük din bulunmaktaydı.

 

12- Peygamber Efendimiz(s.a.s)’in Dünyaya Teşrifi

d12

İncil zamanla değişmeye ve Hristiyanlık iyice bozulmaya başlanmıştı. Hz.İsa tanrı olarak tanımlanmaya bazende Tanrının oğlu olarak anlatılmaya başlanmıştı. Bunların üzerine Son Peygamber, Peygamber Efendimiz dünyaya teşrif etmiştir. İslamda, O’nun gelişiyle önceki tüm dinlerin hükmü kalkmış olarak inanılmaktadır.

 

13- İslam’ın Arap Yarımadasındaki Yükselişi

d13

İslam ilk yıllarında çok hızlı bir yükselişe geçmişti.

 

14- İslamın Hızlı Yükselişi Devam Ediyor

d14

İslamiyet Kuzey Afrika’da, Batı Anadolu’da ve Kafkasya’da hızlıca yükselmeye devam etmiştir.

 

15- İslam’ın Üstünlüğü

d15

İslam çok kısa bir süre içinde dünyanın en büyük dini olma seviyesine yükselmeye başlamıştır. Tüm Kuzey Afrika ve İspanya artık Müslüman toprakları olmuştur.

 

16- Hristiyanlık ve İslam

d16

Hristiyan toprakları gün gittikçe yerini İslam topraklarına bırakmaya başlamıştır.

 

17- Dönemin En Büyük Dini İslam

d17

Osmanlı Devleti’nin katkılarıyla İslamiyet artık Dünyanın en büyük dini olmuş durumda.

 

18- Misyonerler Devreye Girmeye Başladı

d18

Hristiyanlar Müslümanlığın bu hızlı yükselişinden sonra büyük endişeye düştüler. Papa’nın emriyle Dünyanın dört bir tarafına Hristiyanlığın yayılması için misyonerler gönderildi.

 

19- Coğrafi Keşifler ve Dine Etkisi

d19

Papanın misyonerlik çağrısı ve girişimleri ile birlikte Dünyanın geri kalan halklarında Hristiyanlık hızlıca yayılmaya başlandı. Tabi bunun en büyük destekçisi Coğrafi Keşifler oldu.

 

20- İsrail Devleti’nin Kuruluşu

d20

Yahudiler yüzyıllarca senedir kendilerini gizlediler, ticaret yaptılar ve zenginleştiler. Artık kendilerine vadedilen topraklar olduğuna inandıkları yerleri almaya başlama zamanı gelmişti. İlk olarak Abdülhamit zamanında kurulmak isteseler de Abdülhamit’i bir türlü ikna etmeyi başaramadılar. Sonrasında yavaş yavaş parayla toprak satın alarak 1948 yılında İsrail Devleti kurulmuş oldu.

 

21- Günümüz Dünya Din Coğrafyası

d21

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.