25 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

04 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

28 Aralık Cumartesi A-101 Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

27 Aralık Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu (Yeni Yıl Özel)

Dünyanın En Fakir Ülkeleri

Adaletsiz bir dünyada yaşadığımızın ispatını tekrardan yapmış bulunacağız. Bu ülkelerin ortak noktası ise Afrika kıtasında olmaları ve batılı emperyalist devletlerin sömürgesi altında yaşamaları.

 

1- Togo

ü1

Ülkenin üçte ikisi tarımla uğraşmaktadır. Bunların başında kakao, kahve ve pamuk gelmektedir. Afrika’nın en küçük ülkelerinden olan Togo’da halkın yarısından fazlası günlük 1 dolardan az bir fiyata çalışmaktadır.

 

2- Sierra Leone

ü2

Yer altı kaynakları gelişmiş bir ülkedir. Özellikle elmas kaynakları açısından dünyanın en önemli ülkelerinden biridir. Buna rağmen bunu istediği şekilde kullanamamakta ve devletin toplam ihracatı yıllık 70 milyon dolar düzeyindedir. En önemli ihracat ürünleri elmas, balık, kakao ve kahvedir.

 

3- Orta Afrika Cumhuriyeti

ü3

Ülke dünyanın en zengin yeraltı kaynaklarından birini oluşturmasına rağmen, dünyanın en fakir ülkelerinden biri olarak gösterilmektedir. Ülkenin %60’ı okuma yazma bilmemektedir. Ülkenin yarısı doğumlarını tıbbi yöntemlerle yapamamaktadır. Bu yüzden bu doğumlarda sıkça bebek ve annelerin ölümleri gerçekleşebilmektedir. Ülkedeki yolların sadece %3’ü asfaltlıdır.

 

4- Nijerya

ü4

Afrika’nın en çok Dünya’nın 9. büyük nüfusuna sahip ülkesidir. Ülkenin büyük bir bölümü çöllerden oluşmaktadır. Tarım yapılma alan oldukça kısıtlıdır. Nijerya 1960’lı yıllarda ülkesinde petrol yataklarının bulunmasıyla oldukça rahatlamaktadır. Ülkedeki Müslüman ve Hristiyan sayısı hemen hemen aynı olmasından kaynaklı karşılıklı savaş ve şiddet çokça görülmektedir. Bu durumda da ülke huzur ve gelişmesi açısından oldukça zarar görmektedir.

 

5- Eritre

ü5

Ülkenin %85’inin geçim kaynağı tarımdır. Ülkede sanayi yok denilecek kadar azdır. Etiyopya’ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi yüzünden Etiyopya devleti bu bölgesine çok fazla yardım etmiyordu. Ülke gelirinin büyük bir kısmını silah alımına yatırmaktadır.

 

6- Somali 

ü6

Ekilebilen alanı %15 olmasına rağmen en büyük ticaret kaynağı tarımdır. Dünya’nın en fakir ülkelerinden biridir. Ülkedeki korsan ve çetelerden kaynaklı ülke içi huzur yok denilebilecek kadar azdır.

 

7- Burundi

ü7

Ülke son 25 yılın istatistiki verilerine göre dünyanın en fakir ülkesidir. Ülkenin en büyük gelir kaynağı kahve üretimidir.

 

8- Liberya

ü8

Liberya, Afrikadaki sömürülmeyen tek devlet durumundadır. Amerika’nın kendi ülkesinde yaşayan Afrikalı köle zencileri bu ülkeye sürmesiyle kurulmuştur. Köleler bu ülkeyi kurduktan sonra ülkelerine Özgürlerin Toprağı demişlerdir. Ülke üst üste iki iç savaş geçirdikten sonra ekonomisi tamamen çökme noktasına geldi.

 

9- Zimbabve

ü9

Ülkenin enflasyon oranı çok yüksektir. Öyle ki bir kilo et alabilmek için bir bavul dolusu para yatırmanız gerekmektedir. Maliye Bakanının açıklamasına göre ülke kasasında sadece 217 dolar bulunmaktadır.

 

10- Demokratik Kongo Cumhuriyeti

ü10

Yüz ölçümü açısından Afrika’nın en büyük ikinci ülkesidir. Yaşam standartları açısından ise şuan dünyanın en kötü ülkesidir. Ülkede zengin yeraltı kaynakları bulunmasına rağmen bunları çıkaracak teknolojiye sahip değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.