2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Dünyanın En İyi Savaş Uçakları

Savaş uçakları dünyanın her yerinde hava operasyonlarına çıkıyorlar.  Hava hakimiyetini kazanmak içinde ülkeler adeta birbirleriyle yarış halindeler.  Bizlerde farklı özelliklerine göre dünyanın en iyi savaş uçaklarını sizler için listeledik.

 

8. Chengdu J-10

u9

Çin yapımı bu uçak genelde Asya ülkeleri tarafından kullanılmaktadır. Varlığını uzun yıllarca Batı ülkelerinden gizlemiştir. Her türlü hava bombardımanına ve koşullarına karşı geliştirilmiştir. Batı tarafından Cesur Ejderha olarak tanımlanmıştır.

 

7. Saab Jas 39 Gripen

u8

İsveç tarafından F-16 uçakları ithal etmek yerine kendi ürettiği uçaklardır. Savaş hali hava koşullarında üst düzey etkinlik ve hayatta kalma özelliklerine sahiptir. Çok kısa pistlerden bile kalkabilme özelliğine sahip bu uçak böylelikle sivil pistlerde de rahatça kullanılabilir. Genelde çok yükseklerden uçarlar.

 

6. F-16 Fighting Falcon

u7

Dünya üzerinde en çok üretilen ikinci, tanınmışlık olarak birinci uçağıdır. Fiyatı oldukça ekonomiktir ve 24 ülke tarafından kullanılmaktadır. En çok kullanılan ülkeler sırasıyla Amerika ve Türkiyedir.

 

5. Mig-31

u6

Rusyaya ait olan bu uçağın asıl amacı casus ve bombardıman uçaklarını imha etmektir. Rusyanın savunma konusunda en güvendiği uçakların başında gelir. Son yıllarda saldırı konusunda  da geliştirmeler yapılmıştır. Rusya ile birlikte Kazakistan tarafından da kullanılmaktadır.

 

4. F-15 Eagle

u5

Uluslararası savaşlarda en çok başarıyı yakalamış uçak olarak adlandırılır. Irak’taki Çöl Fırtınası Operasyon’unda 35 Irak uçağından 33’ünü vurulmadan düşürmeyi başarmıştır. Amerika, Japonya, Suudi Arabistan ve İsrailde kullanılmaktadır. Suudi Arabistan ve İsrail hava kuvvetlerinde toplam 1300 küsür F-15 uçağın olduğu söylenmektedir.

 

3. Sukhoi Su-47

u3

Rusya tarafından Amerika’nın avcı tipi uçaklarına karşı geliştirilmiş üst düzey manevra yeteneğine sahip savaş uçağıdır. Bütün hava durumlarında görev alabilmesi en önemli özelliği olarak görülmektedir.

 

2. F-35 Lighting

u2

Amerika tarafından önümüzdeki  20 senenin en iyi uçağını oluşturma projesidir. F tipi avcı uçaklarının zamanla yerini F-35’e bırakması planlanmıştır. Bu plan dahilinde 9 ülke anlaşmıştır. Bunlar arasında Türkiye’de vardır. Havadan havaya saldırı yeteneği olan iki uçaktan biridir.

 

1. B-2 Spirit

u1

Diğer savaş uçaklarından farklı en önemli özelliği radara yakalanmaması.  Şuana dek üretilen en pahalı uçak olarak gösterilmektedir. Sadece Amerika tarafından kullanılmaktadır. Atom bombası atabilen bilinen tek uçak olma özelliğine sahiptir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.