25 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

04 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

28 Aralık Cumartesi A-101 Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

27 Aralık Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu (Yeni Yıl Özel)

Hamburger Zincirlerindeki Gibi Çıtır Patates İmkansız Değil!

Genel Bilgiler, Pratik Bilgiler 8 Şubat 2016
3.659

Siz, yapıyorsunuz, eşiniz yapıyor, sevgiliniz yapıyor, arkadaşınız yapıyor; hatta anneniz bile yapıyor fakat bir türlü olmuyor! Kim ne yaparsa yapsın katiyen evde; hamburgercilerde yediğiniz lezzette patates kızartması yiyemiyorsunuz. Dilerseniz; en iyi fritöze, kızartma tavasına, en organik patatese ya da en saf yağa sahip olun. Her şeyin en iyisini kullanmak da fayda sağlamıyor. Peki hem kıtır, hem de çıtır patateslerin sırrı ne?! İşte burada çıtır Patates Kızartması ; buyurunuz buradan başlayalım!

Patates Kızartması

-1 kilo kadar patates; kabukları soyulup, ince ince dilimlere ayrıldıktan sonra; geniş bir kabın içerisine alınarak, 1 saat kadar soğuk suda bekletilir. Bu aşama çıtır patates dilimleri için oldukça önemli. Zira patateste yoğun bir şekilde bulunan ve  için bütün kıtırlığı bozan nişastadan kurtulabilmenin başka yolu yok.

-Ayrıca en üst seviyede çıtırlık için bu suyun içine bir çay kaşığı kadar da üzüm sirkesi damlatın.

-1 saatlik nişasta savaşı sona erdiğinde sudan aldığınız patates dilimlerini iyice kurulayın. Aksi halde kızgın halde üzerinize saldıran yağ damlaları canınızı okuyabilir.

-Kusursuz patates dilimleri için iki kez kızartma işlemi uygulanması gerekir. Bu noktada en üst seviyede verimlilik için; derin bir tencere ve yaklaşık 2 su bardağı kadar ay çiçek yağına ihtiyacınız var. Evet her ne kadar en sağlıklı sağ zeytinyağı olsa da patates konusunda ısrarla ay çiçek yağı diyoruz. Çünkü zeytinyağı; çok daha çabuk yanar. Bu patateslerin hem lezzetini kaçırır hem de kanserojen etkisi yaratır.Patates Kızartması

-Şimdi Başlayalım: derin mi derin tenceremize; 2 su bardağı kadar ay çiçek yapını boşaltıp; yüksek ateşe alıyoruz.

-Yağ kızma eğilimleri gösterdiği sırada ( bunu nasıl anlarız: kurulanmış bir patates dilimini bir ucundan tutup diğer ucunu yağın içine batırdığımızda ses çıkıyor ve fokur fokur küçük baloncuklar çıkıyorsa; tamamdır!) kurulanmış patates dilimleri tencereye konulur. Fakat tencereyi mümkün mertebe tıka basa doldurmamaya özen gösterin.

Patates Kızartması

-Patatesler bu evrede küçük aralıklarla karıştırılarak tüm yönlerinin yağ ile teması sağlanır. Renklerinde görülen ilk değişimin ardından hemen tencereden; delikli yayvan bir kepçe yardımıyla alınır.

-Bu noktada aldığınız patatesleri nereye koyacağınız inanılmaz önemli. O yüzden şimdi sakin olun ve tabağa serip üzerine de patatesleri koymayı düşündüğünüz havlu kağıt rulosunu yere bırakın!Patates Kızartması

-Onları bir kevgirde yada makarna süzgecinde muhafaza etmelisiniz. Ön kızartma işleminin ardından onlara biraz soğumaları için zaman verelim. Yaklaşık 15 dakika kadar.

-Patatesler biraz soğuduktan sonra üzerlerine; adeta fırından yeni çıkmış elmalı/tarçınlı bir kurabiyeye pudra şekeri serpiyormuş gibi un serpilir. Ama lütfen çok da abartmayalım; hafiften serpiştirilmeli.

-Ardından tenceremizin başına geçip aynı yağın yeniden kızmasını yani ısınması bekleyelim.Patates Kızartması

-Şimdi patatesler için yeniden kızarma zamanı!

-Tamamıyla renk değiştirip istediğimiz kıtırlığı elde edene kadar bu aşamada kızarmalarını bekliyoruz.

-Tencereden alırken yine; delikli yayvan bir kepçe kullanarak yine aynı şekilde bir kevgire ya da makarna süzgecine boşaltıyoruz.

-Henüz sıcak sıcakken de üzerine bir tutam tuz gezdiriyoruz.

-İşte servise hazırız!

-Şimdi sıra kıtır kıtır patates dilimlerini; ketçap, mayonez ve buz gibi bir cola ile bir araya getirip; bu leziz kaçamağın tadına varmada!

-O zaman; afiyetler olsun…

Patates Kızartması

 

Patates Kızartması
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.