2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Sağlık Bilgileri 19 Şubat 2016
2.261

Hamilelik sürecinde en baskın olarak kabul edilen belirti şüphesiz ki mensturasyon (adet) gecikmesidir. Fakat unutulmamalıdır ki; adet döngüsün periyodik düzeninde meydana gelen gecikmelere etmen olan pek çok sebep mevcuttur. Psikolojik problemler, fizyolojik rahatsızlıklar, gündelik yaşantıda köklü değişimler, hava değişimi ve stres gibi pek çok neden adet gecikmesine etki göstermektedir. Sebebi her ne olursa olsun mensturasyon döngüsünde olası bir gecikme meydana geldiğinde bir jinekoloji uzmanına başvurmaktan geri kalınmamalıdır. Hamilelik döneminde tipik belirtiler olarak kabul edilen diğer faktörler ise;

Hamilelik

  1. Mide Problemleri: Mide yanması, bulantısı, kusma.
  2. Yorgunluk Hissi: Düzenli olarak görülen bitkinlik ve halsizlik şikayetleri.
  3. Göğüs Morfolojisinde Meydana Gelen Değişimler: Göğüslerde büyüme, göğüs uçlarının belirginleşmesi ve ağrı hissi.
  4. İdrar Yolları Problemleri: İdrar yaparken zorlanma, yanma, kanama, sık sık idrara çıkma ve idrar renginde görülen anormallikler.
  5. Boşaltım Sistemi Problemleri: Hamilelikle birlikte vücuttaki mevcut oranında artış gözlenmekte olan hormonlar; bedensel yapı içerisindeki kassal hareket ve aktivitenin yavaşlamasına neden olmaktadır. Bağırsak hareketlerinin yavaşlaması sonucunda da kabızlık ile karşılaşılmaktadır.
  6. Yeme Bozuklukları: İştahta gözle görünür artma, bazı yiyeceklere karşı negatif hassasiyet, aş erme, anormal şeylere karşı yeme arzusu.( toprak, kil, çamur)
  7. Koku Duyusunda Değişimler: Kokulara karşı gelişen hassasiyet, mide bulantısını büyük ölçüde tetiklemektedir.
  8. Tansiyon Problemleri: Hamilelik döneminde bedensel yapının göstermiş olduğu gereksinimlerde farklılık meydana gelmektedir. Artan sıvı ve gıda ihtiyacının bilinçli bir şekilde karşılanımı gerçekleştirilmez ise tansiyon problemleri ile karşı karşıya kalınabilinmektedir. Sonucunda ise sık sık baş dönemsi yaşanır.
  9. Vücut Isısında Değişimler: Hormonsal düzeylerde gelişen değişmeler vücut ısısına da etki edebilmektedir. Artan vücut ısısının soğuk algınlığı kaynaklı olduğu zannedilebilir. Uzun süreli olarak devam eden ve yüksek derecelerde seyreden ateş gözlendiğinde mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  10. Vajen Değişimleri: Döllenmenin gerçekleşmiş olduğu ilk andan itibaren vücut kendisini; fetus için yaşam alanı sağlayabilmeye ve doğuma hazırlar. Bu sebeple vajen bölgesinde çeşitli değişimler gözlenir. Vajende bulunan damarlar genişleme, buna bağlı olarak da genel renginde mavimsi mor bir renklenme görülür.
  11. Duygusal Algıda Görülen Değişimler: Hormonal düzeylerde meydana gelen değişimler, duygu durum üzerinde çeşitli değişimler meydana getirir. Ani sinirlenmeler, fevri his değişimleri, ağlama nöbetleri ve alınganlıklar bu değişimlere örnek olarak gösterilebilir.
  12. Hamilelik Hissiyatı: Sonuçlanan pek çok araştırma kadınların hamile olduklarına yönelik duydukları sezinin genellikle doğru olduğunu ileri sürmektedir.
  13. Karın Bölgesinde Meydana Gelen Değişimler: Karın bölgesinde görülen büyüme ve fetal kaynaklı hareketlerin hissediliyor olması.
  14. Kasıklarda Görülen Ağrı Hissiyatı: Rahim bölgesinde meydana gelen değişimler bağ dokularının gerilmesine sebebiyet verdiğinden dolayı belirli aralıkla şiddetli kasık ağrıları hissedilebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.