2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Haydi O Zaman Biri Glass Armonika Çalsın Da Biraz Delirelim!

Genel Bilgiler, İlginç Bilgiler 9 Şubat 2016
3.034

Dinleyeni Gerçek Anlamda Delirten Enstrüman Glass Armonika

Neden davul zurna değil de; Glass Armonika? Çünkü delirmek için bu müzik aleti bire bir!  Yalnız delirmek derken; çılgınlar gibi dans edip kopalım demiyorum. Sözünü etmeye çalıştığım şey; bildiğiniz balatayı sıyırıp tımarhanelik olmak. Benden uymuş olmayın ama 18. Yüzyılda da tam böyle olmuş. Marianne Davies çalmış; dinleyenler delirmiş. Tamam tamam çok hızlı gittim farkındayım. Bandı biraz geriye sarıp, insanları akıl hastanelerine koşturan şu enstrüman neymiş önce ona bakalım!

Glass Armonika Nedir?

18. yüzyılın başlarına doğru altyapısı prensipte tamamlanmış olan sıra dışı bir düzenek geliştirildi. Bu düzeneğin; tepesinden tırnağına kadar yeniden yorumlanıp, bir üst modelinin yani pedallı versiyonun oluşturup notaların fantastik dünyasına geçiş yapması ise; Benjamin Franklin’in sihirli dokunuşları ve Charles James’in yardımsever ortaklığının bir araya gelişiyle gerçekleşti.

Glass Armonika

İkilinin heyecanla birbiri arkasına gerçekleştirmiş oldukları çalışmaları nihayet tamamlanmıştı. En kenarında yer alacak olan akor düzeneğini de hallettiler mi; fantastik armonikaları tanıtım premieri için hazırdı!

Glass Armonika Neye Benzer, Nasıl Çalınır?

Aslında enstrümanın mekaniği çok da karmaşık sayılmazdı. Dönme prensibi ile çalışan yatay bir sistem üzerine büyükten küçüğe doğru cam halkalarının monte edilmesi ile meydana getirilmişti. En dışta kalan kısmı ise; akor mekanizması olarak ayrılmıştı.

Glass Armonika

Çalma metodu da bir o kadar ilginçti. Zira Glass Armonika’dan ses çıkartabilmeniz için; bu cam halkalara ıslak parmaklar yardımıyla ritmiksel dokunuşlarda bulunmanız gerekmekte. Franklin’in geliştirmiş olduğu sistemde ayrıca bir pedal düzeneği de bulunmakta.

Glass Armonika

Tanıtım Premier’inde Neler Oldu?

1762’de düzenlenen galada; Marianne Davies ıslak parmaklarıyla yaptığı dokunuşlarla tüm dinleyenleri adeta büyüledi. Bu geceden sonra enstrümana duyulan ilgi her geçen gün artış gösterdi. Ve aynı zamanda ortaya atılan spekülasyonlar da…

Glass Armonika

“Dinlerseniz Hastanelik Olursunuz!” Demiş Alman Bir Müzisyen Abimiz…

Enteresan bir gerçeklik var ki; bu müzik aletinin insanları delirmesinden çok daha ilginç bir şey varsa; o da tüm bu iddiaların Alman kaynaklı olması. Fakat tabi bu durum nedendir bilinmez… Dinleyenleri neden delirttiğine gelirsek; söylenen o ki cam halkalara ıslak parmakların teması sırasında oluşan sesler insan beyninin algılamada güçlük çekeceği frekanslara sahipmiş. Çoğunluğu tiz oktavlarda yer alan bu seslerin duyulması sırasında; beyin işitmiş olduğu frekansları çözümlemek için normalden çok daha fazla efor sarf ederken, diğer bir yandan da kişiyi duygusal açıdan melankolinin pençesine hapsediyor.

Glass Armonika

O dönemde bu iki etkinin birleşimiyle akıl sağlığını yitiren pek çok kişinin; hastane ve kliniklere başvurmuş olduğu belirtiliyor. Art arda gelen şikayetlerde; hastaların çoğunun enstrümanı dinledikten sonra; tipik depresyon belirtileri gösterdiği ve yeniden normal hayata adapte olabilmede güçlük çektikleri saptanmıştır.

Glass Armonika

Dinlemeye Cesaretiniz Var Mı? Varsa Buyurun!

Bağlantıyı vermeden önce; bilgisayar ya da herhangi bir cihaz yardımı ile dinlediğinizde frekans değerleri deforme olduğundan muhtemelen etkisi manipülasyona uğrayarak belirgin bir delirme hissiyatı yaratmayacağını belirtelim. Ama yine de risk oranının sıfır olduğunu söylemek; zor…

GlassArmonikaSounds

 

Haydi O Zaman Biri Glass Armonika Çalsın Da Biraz Delirelim!
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.