2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

İki Yüz Bin Yıl Öncesinden Bir Neandertal İnsanı!

Genel Bilgiler, İlginç Bilgiler 4 Şubat 2016
3.714

Bundan tam 200 bin yıl öncesinin dünyasında; ilk insan normunun ataları olan Neandertaller hüküm sürmekteydi. Araştırmacıların tahmin yürütmelerine göre; Belçika, Ak Deniz, Atlantik ve Orta Asya bölgelerinde yaşamlarını sürdüren bu evrimselleşmiş insan ırkı; yaklaşık 50 bin yıl kadar önce soylarının tükenmesiyle yok oldu. Neandertal insanı; günümüz insanının ilk modern oluşumu olarak kabul görüyor. Öyle ki pek çok kaynak; Neandertal soyu ile modern insan soyunun çiftleşmiş olabileceğini savunuyor. Diğer bir kanıya göre de; Kuzey’de yaşayan modern insan normu, Neandertalleri Güney’de yaşamaya mahkum kılıp, yayılım göstermelerini engellemiştir.

Neandertal

Bir Neandertal Nasıl Görünür?

Neandertalleri modern insan ırkının görünümünden ayıran pek çok nokta bulunmakta. Tipik bir Neandertal’ın göze çarpan ilk fiziki özelliği tam olarak dik duramıyor olması. Diğer noktalara sırasıyla değinecek olursak; bugünün insanı ile en büyük ayrımı dayanıklılık ve güç hususunda beliriyor. Geçmişin yaşam ve doğa şartlarına uyum gösterebilecek ölçüde güce ve dayanıklılığa sahip olmaları pek de anormal bir nitelik sayılamaz aslında. Bu nedenle baldır ve kol bölgelerinde hayli gelişmişlik ve kalınlık göze çarpar. Dişilerinin genellikle kızıl saç pigmentleri ile çillilik özelliği taşıdığı düşünülmekte. Ortalama olarak 1.80 cm boyunda ve 80 kg civarında olan bir Neandertal erkeği; sahip olduğu mükemmel avcılık dürtüsüyle günümüz insanından çok daha üstün bir hıza sahip. Bunların dışında elbette ki Neandertaller ile modern insanın yüz tipi arasında da belirgin farklılıklar bulunmaktadır. Son olarak da ellerinin hayli geniş bir yapıda olduklarını belirtelim.

Neandertal

Bir Neandertal Ne Yer, Ne İçer?

İlk modern insan atası olarak saydığımız Neandertaller genel anlamda beslenme faaliyetlerini acvılık ve toplayıcılık üzerine kurmuşlar. Muhtemel olarak sıklıkla böğürtlen ve kök bitkiler yedikleri düşünülüyor. Zaten elde edilen fosil kalıntılarda gözlenen yassı ve fonksiyonel diş yapısı da bu kanıyı büyük ölçüde doğruluyor. Avcılıkta ise; genellik küçük yapılı hayvanları tercih etmişler. Kalıntılarının bulunmuş olduğu mağara yakınlarında çatlatılmış hayvan kemiklerine rastlanılmış.

Neandertal

Neandertaller Tarz mıdır?

Aslına bakılırsa sevgili 200 bin yıl önceki akrabalarımızın moda konusunda çok da eleştirilecek noktaları yok. Onların moda anlayışı için “en değerli giysiniz cildiniz” tarzı bir felsefeyi benimsediklerini söyleyebiliriz. Çoğunluğu günlük yaşamında çıplak olan Neandertallerin çeşitli evrelerinde; örtünme amaçlı bitki liflerini ve hayvan postlarını kullanış olduklarını söyleyebiliriz.

Neandertal

 

Neandertaller mi Daha Zeki, Biz İnsanlar mı Daha Zekiyiz?

Pek çok bilim adamı ve araştırmacıyı Neandertaller konusunda ikiye ayıran ve henüz net bir uzlaşma sağlanamamış olan bir husus var; Bundan 200 bin sene önceki insanlar mı daha zekiler, yoksa günümüz modern insanı mı? Gelelim bu konuda ki iki zıt teoriye:

Neandertal

1- İnsanlardan Daha Zeki Neandertaller: Bu teoride Neandertallerin kafatası yapıları ve dönemin şartlarında gerçekleştirmiş oldukları etkinlikler göz önünde bulundurularak kendilerinin bizlerden çok daha zeki oldukları sonucu çıkarılıyor. Bu ırkın ölülerini gömme anlayışına sahip olduğunu ve kendi koşullarında hastaları için türlü tedavi yöntemleri geliştirmeye çalıştıkları ileri sürülmekte. Ayrıca onlara ait olduğu düşünülen el yapımı bir de flüt var ortada…

Neandertal

2- Neandertallerden Daha Zeki İnsanlar: Bu savunmada: Neandertallerin kafatası yapısı üzerinde durulmakta. Daha alçak ve geriye yakın bir konumda bulunan beyinleri ve dik durma gibi becerilerden yoksun olmaları Neandertal ırkının akıl yürütme becerilerinin modern insanınkinden çok daha düşük ölçüde olduğunun düşünülmesine yol açmakta.

Neandertal

Neandertaller Bizim Neyimiz?

Bilim adamları ne yazık ki henüz bu noktada da “anlaştık ortak!” diyebilmiş değiller. Bir çoğu aramızda herhangi bir karşılaşma ve etkileşimin bulunmadığını savunurken, diğer bir çoğunluksa onların tarih öncesinden akrabalarımız olduklarını ve DNA yapılarımız arasında sadece 0,5 oranında farklılık gözlendiğini savunmakta.

Neandertal

Neandertal

Peki Ya Neandertaller Kennis Kardeşlerin Neyi Oluyor?

Kennis kardeşler ile aralarında bizler farklı bir fizyolojik bağ bulunmadığına eminim fakat duygusal olarak Kennis’ler sanırım onları bizlerden çok daha fazla seviyorlar. Onları birer sanat eserine dönüştürmelerinin başka nasıl bir açıklaması olabilir ki?

Neandertal

Neandertal

Neandertal

 

İki Yüz Bin Yıl Öncesinden Bir Neandertal İnsanı!
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

 

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.