2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Kahve Öyle Yapılmaz Böyle Yapılır! 

Genel Bilgiler, Pratik Bilgiler 2 Şubat 2016
3.114

Çok kıymetli Bilgimio okuyucuları; bugün sizlerle köpüklü mü köpüklü, sunumu havalımı havalı ve içimi son derece aromatik fincan fincan Türk Kahvesi hazırlamanın püf noktalarını paylaşacağız. Bizim için Türk Kahvesi oldukça hassas bir nokta. Zira biz günün her saatine cuk oturan bir bahane ile kahve içilebilecek bir zemin hazırlanabileceğinin farkındayız. Bknz; “Sabah Kahvesi”, “Dedikodu Kahvesi”, “Keyif Kahvesi”, “Yorgunluk Kahvesi”, “Misafirlikte ikramlıklardan önce kahvesi”, “Geçiyordum bir kahve için uğradım kahvesi”, “Bir acı kahveni içerim kahvesi” ve son olarak da “Bir kahve yap da içelim kahvesi”. Tabii ki bu örnekler arttırılmaya açık. Zira gelin adayının tuz ve kahveyi buluşturduğu enteresan yorumla damat adayına sunduğu “İsteme Kahvesi”ni de dile getirmeden geçmeyelim. Peki; sevdiğiniz, sevmediğiniz hemen herkesle bir anda ortak noktanız olarak belirebilecek Türk Kahvesi ile çevrenizdekileri şaşırtabilmeniz mümkün mü? Şöyle görenler önce köpüğüne vurulsa mesela? Sonra her içen “Bunun farklı bir aroması var sanki? ” diye sırrınızı öğrenmek için çırpınsa?

Türk Kahvesi

 

16 Adımda Mükemmel Türk Kahvesini Yudumlayın!

(3 kişi için Türk Kahvesi ve sunum önerisi. Uygulama Yöntemi; Klasik metot cezve)

  1. Malzemelerle başlayalım: Bir adet ölçüm fincanı, kuru kahve, şeker, su, cezve, çay kaşığı. (Tavsiye edilen ek malzemeler diğer maddelerde belirtilecektir.)
  2. Orta boy bir cezveye; her fincan için iki adet tam doldurulmuş çağ kaşığı kahve eklenir. Biz üç kişilik bir örnek üzerinden anlatım yaptığımızdan cezvemize; 6 çay kaşığı kahve ekledik.
  3. Kahvenin “sade, orta ya da şekerli” olma noktasında önem taşıyan şeker oranı için; her fincan başına 1 çay kaşığı ya da bir küp şeker kullanımının “orta” için yeterli geldiğini belirtebiliriz. Sade için şeker kullanmanız gerekmez. Şekerli için ise; her fincan için 2 çay kaşığı ya da 2 küp şeker kullanabilirsiniz. Yine örneğimizden devam edecek olursak; kahvemizi eklemiş olduğumuz cezvemize; 3 çay kaşığı toz şeker ekleyip henüz su eklemeden yaklaşık 20 saniye kadar ikisini karıştırıyoruz.
  4. Artık su ile buluşma vakti! Cezveye 3 fincan ölçüsü kadar su ekliyoruz. Su kahvenin tadı için oldukça önem taşıyor. Bu yüzden kesinlikle çeşme suyu kullanmayınız. Her ne kadar temiz ve içilebilir olursa olsun, kahve için istediğimiz tat kriterine uymuyor ne yazık ki Bu sebeple soğuk şişe suyu kullanın. Suyun soğuk olarak eklenmesinin köpük oranında yapmış olduğu etkiye inanamayacaksınız!
  5. Su, kahve ve şeker üçlüsünü cezvede bir araya getirdikten sonra henüz ocağa geçmeden önce bir 45 saniye kadar bu üçlünün birbiri ile kaynaşmasını sağlıyoruz. Bu noktada değişik tad ve aromalar arayanlar için bir kaç öneri paylaşalım. Ardından kahvemizi ocağa alırız.
  6. Kahvenin tadında daha içimi yumuşak bir etki peşindeyseniz; süt tozunu deneyebilirsiniz. Nescafe için kullandığınız kahve beyazlatıcısı Türk Kahvesi ile de bir araya geldiğinde yine oldukça hoş aroma sağlıyor. Her fincan için tamdan biraz az çay kaşığı ilave ederek ilk tadımınızı yapabilirsiniz.
  7. Kahvenin tadında farklılık ile birlikte aynı zamanda daha yumuşak bir lezzet arıyorsak; hemen bir Nutella kavanozuna sarılın! Ölçüsü ise her fincan için yarım çay kaşığı!
  8. Sadece tadında bir değişim arzuluyorsanız; her fincan için yarım küp bitter çikolatayla denemeye ne dersiniz?
  9. Tarçın da kahve ile uyum sağlayabilecek şahane bir lezzet. Her fincan için yarım çay kaşığı kadar ekleyerek mutlaka denemelisiniz.
  10. Damla sakızı; muhteşem kokusu ile kahvenin kokusuna savaş açabilir! Ham damla sakızını bulabilmeniz zor olabilir fakat bunu marketlerde satılan şekersiz damla sakız aromalı sakız ürünleriyle sağlayabilirsiniz. Bir tanesinin 1/3’ünü 3 fincan için kullanabilirsiniz.
  11. Karbonat; biri köpük mü dedi?” Kahvenin köpüğünü bir türlü tutturamıyorum!” diye dertlenenlerdensiniz, 3 fincan için çay kaşığının 1/3 oranında ya da daha açıklayıcı tabiriyle; kaşığın ucuyla karbonat ekleyerek kahvenizi bir köpük şölenine çevirebilirsiniz.
  12. Lezzet önerileri bu kadar şimdi kaldığımız yerden devam edip kahvemizi ocağa alalım!
  13. Ocağımızın en küçük gözünün altını en ama en kısık derecede açıyoruz. Ardından cezvemizi yerleştiriyoruz. Cezveyi ocağa koyduktan sonra mümkün olduğunca az karıştırmaya özen gösterin. Köpük katmanı bundan pek hoşlanmaz çünkü. Şöyle arada sırada bir iki tur çevirseniz yeterli olur.
  14. Karışımımız iyice ısındı ve ufaktan köpüklenmeye başladı. Ya da gelin mütevaziliği bir kenara bırakalım; baya baya bir köpüklendi diyelim! Oluşan bu köpük katmanını incitmeden bir tatlı kaşığı yardımıyla her fincan ikişer kez üstteki köpüğü paylaştırıyoruz.
  15. Ardından bir müddet daha kaynamasını ve kaybettiği köpüğü yeniden depolamasını bekliyoruz.
  16. Kısa bir bekleyişin ardından kahvemiz artık fincanlarla buluşmak için hazır!

Türk Kahvesi

 

Bu Kadar Özen Gösterdik; Sıradan Bir Sunum Olur mu Hiç!

Aslında şuan kahve sunumunda öyle bir trend başladı ki; bu dönemde sıradan olan şey bakırlı makırlı şatafatlı sunumlar. Yanına da çikolata, lokum, kurabiye ne varsa koyarlar. Şahsımca ben bu akından pek de haz etmedim. Fincan tercihi elbette ki sizin zevkinizdir fakat sunum sırasında yanında tek bir atıştırmalı tercih etmenizi tavsiye ederim. Yani ya lokum koyun ya da çikolata. Ve bunlarından aynı cins olmasına özen gösterin. Mesela hem bitter hem de sütlü çikolata gereksiz tat değişimi meydana getirecektir.

Minik, sempatik bir bardakla da yanına soğuk su eklemeyi ihmal etmeyin. Fakat şu zaman git gide yaygınlaşan bir başka akımla; su yerine maden suyu servis ediliyor. Aslına bakarsanız gayet de yakışıyorlar. Özellikle mide problemi olanlar için şahane bir birliktelik…

Eveeet; sevgili Bilgimio okuyucuları Türk Kahvesine dair bildiğim bilmediğim ne varsa hepsini; “paylaşınca güzel” felsefesiyle sizinle paylaştım. Sizde sakın kahvenizi tek fincanlık yapmayın; hemen birini arayın ya da bir kapı tıklatın; kahvenizi paylaşın. Köpüğünüz, muhabbetiniz bol olsun. Fal baktıktan sonra fincanları hemen yıkamayı da unutmayın. Bir şehir efsanesine göre bu iyi şeylerin daha hızlı olmasını sağlarmış!

Türk Kahvesi

 

Türk Kahvesi Öyle Yapılmaz Böyle Yapılır!
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.