25 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

04 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

28 Aralık Cumartesi A-101 Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

27 Aralık Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu (Yeni Yıl Özel)

Karındeşen Jack İle Tanışalım!

İlginç Bilgiler 5 Şubat 2016
3.101

1888’in Londra’sındayız. O zamanların en karanlık, en illegal işlerin dönmekte olduğu semt; White Chapel’da. Fakat sanırım burada olan tek kişi biz değiliz. Seri katiller camiasında hatırı sayılır şekilde ün yapmış olan Karındeşen Jack; her an bir yerden arkamızda belirebilir…

Karındeşen Jack

20 cinayet işlemiş olduğu tahmin edilen, bunlardan 5 cinayete ise kesin gözüyle bakılan; delik deşik edilmiş cesetlerin faili olan kahramanımızın gerçek ismi bugün dahi ortaya çıkarılabilmiş değil. Kendisine verilen “Karındeşen Jack” adı; o dönemde bir haber ajansına gönderilen mektupta; “art arda işlenen cinayetlerden kendisinin sorumlu olduğunu söyleyen ve katil olduğunu itiraf eden” birinin mektupta kendini “Karındeşen Jack” olarak tanıtmasının ardından ortalıkta dolaşmaya başlamış ve günümüze değin bu ad ile tanınmıştır.

Karındeşen Jack

Karındeşen Jack Kim Olabilir Sorunsalı

Bugün halen büyük bir merak beslemekte olduğumuz bu soru; cinayetlerin işlenmekte olduğu dönemde de geniş kitleler tarafından merak uyandırdı. Bu konu için çeşitli araştırmalarda bulunan pek çok polis, dedektif ve bilim adamı realist çalışmalar sürdürürken, diğer bir yandan da tahmin metodunun baz alınarak gerçekleştirildiği olası isimler ön plana çıkıyordu. Bu isimler aralarında pek çok ünlü ve soylu sima da yer alıyordu.

Karındeşen Jack

İsim baz alınarak yöneltilen tüm tahminlerin dışında, göz önünde bulundurulan delil ve birbirinin benzeri olan öldürmek teknikleri; araştırmaları ortak bir noktada birleştirmişti. Jack işlediği her cinayetin ardından mutlaka kurbanın iç organlarını dışarı çıkartıyordu. Bunu istisnasız hemen bütün cinayetlerinde yapmıştı. Fakat işin ilginç yanı; 20 cinayetin vermiş olduğu el alışkanlığından mıdır bilinmez; mükemmel bir ustalıkla başarıyordu. Uzmanlar tüm bunları sıradan bir katilin yapamayacağını düşünüyorlardı. Bu sebeple o süreçte aradıkları katilin bir cerrah ya da kasap olabileceği üzerinde durdular.

Karındeşen Jack

Öte yandan DNA araştırmacısı olan İngiliz Dr. Jari Louhelainen; kurbanlardan birinin şalı üzerinde gerçekleştirmiş olduğu bilimsel incelemeler soncunda; katilin Aaron Kosminski isminde; akıl sağlığı bozuk, Polonyalı bir berber olduğu kanısına varmıştır. 21. Yüzyıl olanaklarında yeniden gerçekleştirilen araştırmalar ise; bir Yahudi olan  Jacop Levy’i işaret etmektedir. Hayatını kasaplık yaparak kazanan Levy üzerinde şüpheler güçlülük barındırmaktadır.

Karındeşen Jack

Katil Gerçekten Jacop Mu?

Yine de netlik sağlanamamış olsa da az evvel de bahsetmiş olduğu gibi pek çok işaret kendisini göstermekte. Destekleyici bulgulara geçmeden önce biraz Levy’den bahsedelim.

Jacop Levy; White Chapel’de bir kasap dükkanının sahibidir. Fakat bu dönemde ileri pek de iş açıcı gitmemektedir. Üstelik Frengi rahatsızlığı da gün be gün ilerlemektedir. Ayrıca eşinden alınan bilgilere göre son bir yıldır; gerçeklikten çok uzak hayaller görmeye başlamıştır. Muhtemelen tüm bu etkenler vahşi bir seri katilin doğmasına zemin hazırladı. Jacop ilk piyonunu Frengi hastaları için kurulan özel bir hastanenin tam önünde oynadı. Bu onun ilk cinayetiydi. Peki neden yaptı? Frengi hastası olan Jacop’un bu hastaneden, tedavisinin seyri ile ilgili olumsuz bir haber aldığı düşünülüyor. Uğradığı hayal kırıklığının ve hissettiği yoğun öfkenin hıncını almak içinse; o sırada hastane yakınlarında bulunan bir hayat kadınının delik deşik edeceği bedenini seçmişti. Jacop üzerinde şüphe toplayan bir diğer husus da işlediği varsayılan 3. cinayeti. Bu cinayet gece organize edilmiş bir Yahudi buluşmasının hemen ardından işlenmiş ve kurbanın giysisinin yanına Yahudilik savunucusu bir not bırakılmıştır.

Cinayetlerin işlenmiş olduğu dönemde; ifadesi alınmayan ve dolayısıyla da şüpheli gözüyle bakılmayan Jacop; işlenen son cinayetin ardından geçen 2 senenin sonunda Frengi nedeniyle ölmüştü…

Karındeşen Jack

Karındeşen Jack’ten Vahşice Öldürme Teknikleri

Bugün ancak beşine kesin gözüyle bakabildiğimiz fakat aslında o dönemde işlenen 20 cinayetin faili olarak kendisinden şüphe duyduğumuz Jack; öldürme konusunda kendine has bir üslup ve prensip belirlemiş görünüyordu. Ölümüne imza attığı tüm bedenler hayat kadınlığı yaparak para kazanan kadınlardan oluşuyordu. Arada yapmış olduğu birkaç değişik uygulamalar göze çarpsa da genel olarak hepsi gözü dönmüş bir vahşilikte işlenmişti. Jack her zaman ilk olarak kurbanlarını boğazlayarak; kendisine direnmelerini önlüyordu. Ardından boğazlarından başlayan bazen burunda bazense kulaklarda son bulan kesik darbeleri oluşturuyordu. Son olarak vajina bölgelerini delik deşik edip; iç organlarını çıkarttıktan sonra, olay yerinden ayrılıyordu.

Karındeşen Jack’e Ürkünç Bir Ziyaret!

İş, okul ya da gezme amaçlı olarak, oldu da bir şekilde Londra’ya yolunuz düştü. Hazır olay mahallindeyken Karındeşen Jack Yürüyüşü ‘ne ne dersiniz? O zaman doğru White Chapel’a. Burada talep edilen oldukça düşük bir meblağ karşılığında Jack’in geride bıraktığı cinayet noktalarını ziyaret ederek, ayrıntılı detaylar hakkında görevlilerden bilgi alabilir, halen tekin olmayan bu karanlık semtin ürkünçlüğünü Jack’in anılarıyla beraber deneyimleyebilirsiniz.

Karındeşen Jack

 

Karındeşen Jack

BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.