25 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

04 Ocak Cumartesi Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu

28 Aralık Cumartesi A-101 Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

27 Aralık Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu (Yeni Yıl Özel)

Mesele Entellektüel Değil, Entelektüel Olmaktır! (Part 2)

Genel Bilgiler, Pratik Bilgiler 7 Şubat 2016
2.890

Entellektüel Değil, Entelektüel Olmak ; İlk bölümde giyim kuşam işini halletmiştik. Şimdi kısa yoldan entelektüel görünümü elde etmek için ihtiyacınız olan kültürel fikirlere gelelim. Okumayı bir alışkanlık haline getirmeniz gerektiği bir gerçek. Fakat bir gün uyandınız ve hayatıma artık bir entel olarak devam edeceğim kararını aldınız. Eğer oturup okumanız gereken kitapları zihninizde canlandırırsanız; tüm hevesiniz kursağınızda bağdaş kurar oturur. Bu nedenle sizi ilk aşamalarda entelektüel kisvesine sokacak birkaç kitabı okumalısınız. Kitap ismi vermeden önce; nasıl okunması gerektiğine dair birkaç tüyo verelim. Öncelikle popüler kültür ürünü olan kitaplardan mümkün olduğunca uzak durmanız gerektiğini unutmayın. Yok aksiyonmuş, maceraymış, lise ve üniversite temalı aşk hikayeleriymiş katiyen yasak. Tabii ilerleyen seviyelere atladığınızda bunların da kilidi açılacak ama şuan için başka türlere odaklanmalıyız. Bizim aşağıda tavsiye edeceğimiz bazı kitap ve yazarlar dışında kendi inisiyatifinizle seçeceğiniz kitaplarda üç hususa dikkat göstermelisiniz: 1- karakterlerin uzun süren psikolojik açılımları bulunmalı, 2- sizi soyutluğa sürüklemeli ve 3- size  sonu “izm” ile biten kelime ve kavramlar katabilmeli. Özetle kitabı okuduktan sonra üzerine uzun uzun konuşabilip, tartışacağınız noktalar olmalı. Grubunuzda biri; “Ben de olsam Merri’nin yaptığını yapardım, bu vicdan azabı ile yaşamak çok zor olmalı” dedikten sonra, “Merri’nin yaptıklarının sorumluluklarını alamayan bir korkak olduğunu düşünüyorum, haklı olsaydı; en başta kendisi vicdan azabı çekmezdi zaten!” Şeklinde ters perspektiften bir görüş sızıntısı sunabilmelisiniz. Bazen karakterin yaptıklarını tasvip etmeseniz de hem kendinize, hem de tartışmaya farklı bir boyut kazandırmak için; onu savunun! Tabii rasyonalist bir düşünce geliştirdikten sonra. Yani; durduk yere “Bence Merri haksız” diye lafa atlarsınız; masadakiler bunu irdelediklerinde fos çıkarsınız. Bu arada hazır okumaktan laf ediyoruz. Gazete dergi mevzularına da değinelim. Bana kalırsa her sabah en az iki gazeteye göz atmalısınız. Bu size haberin doğruluğu hakkında kıyaslama şansı tanır. Dünya ve ülke gündeminden kopuk yaşamak, entelektüel kavramına uymuyor. Dergi konusuna gelince; son zamanlarda şahane mi şahane aylık edebiyat dergilerinin çıkmakta olduğunu söyleyebiliriz. İçlerinde efsane yazı-çiziler oluyor. Okuması da hiç sıkmıyor. Deneyin; bağımlısı olacaksınız. Haa bu arada bilimi ve doğa dünyasını da unutmayalım.  Bu dergileri okumak “Artık, öyle / böyle olabilecekmiş, 5 seneye ışınlanabilecekmişiz,  aslında orangutanlar şöyleymiş” tarzı gelişmelerin tarafınızdan yayılmasını sağlar.

Entellektüel

Ne Dinleyeceğiz?

Bir kere; şuan ne dinlemekteysek onu katiyen dinlemeyeceğiz. Her şeyi değiştiriyoruz; müzik listemizi mi sağ bırakacağız. Bu gün tüm listeyi yenileme çalışmalarına başlayın. Kendinize birkaç müzik tadımı için müsaade verin. Genelde evrensel nitelikte ki tarzları yakalamaya çalışın fakat popülariteden uzak durun. Yani pop gibi listelerden itina ile kaçının. Bu konuda Spotify şahanedir. İstediğiniz tarzı seçer ve o müziğin efsane isimleriyle tanışırsınız. Blues, jazz, raggee, klasik, rock ve alternatif müzik listelerine hakim olmalısınız. Bu anlamda nostalji yapmayı da unutmayın zira müziğin en çılgın zamanı 70-80’lerdi. Bu dönemin grupları hakkında bilgi edinseniz iyi olur. Ama hepsinin biyografilerini art arda okuyarak yamayın bunu. Önce bir grup seçin. Sonra şarkıları ile tanışın. Sevip sevmediğinize karar verin. Sevdiyseniz zaten merak duyarsınız. Siz sevmediyseniz; fakat o grup döneminin önemli isimlerinde ise, diğer insanların onlarda ne bulduğunu anlamaya çalışın. Yine de sevemediyseniz. Başka bir gruba ne dersiniz? Klasik müzik içinse biraz eskilere gidin ama korkmayın. Sizi öyle dizilerdeki gibi klasik müzik eşliğinde yemek yiyen bir tipe dönüştürmeyeceğiz. Amacımız sadece fikrinizin olması. Ayrıca hepsi değil elbet ama klasik müziğe en uzak tarzda olsanız bile mutlaka bir iki melodi ilginizi çeker.

Entellektüel

Ne Yiyeceğiz?

Aslında böyle bir soru pek de doğru değil. Yani entelektüel olacaksınız diye yaşamınızın iplerini değişik akımlara kaptırmak zorunda değilsiniz. Genel olarak canınız ne çekiyorsa yiyin. Fakat şu üç noktaya dikkat etseniz hiç de fena olmaz.

    1. Koku En Büyük Krizdir: Yediğiniz şeylerin koku faktörünü göz önünde bulundurmayı sakın unutmayın. Koku öyle bir şey ki bi anda soğuma etkisi yaratabiliyor. Sarımsak, soğan, sirke gibi risk barındıran yiyecekleri kendiniz eve hapsettiğinizde tüketin. Ayrıca dışarıda da mutlaka bir şeyler atıştırıyorsunuzdur. Bu yüzden yanınızda daima ağız spreyi ve diş fırçası bulundurun.

Entellektüel

      1. Börtü Böcek Demeyin Belki de Sahiden Lezzetlidir: Bu konuda ön yargılarınız olabilir. Kırmızı çizgileri olan bir damak tadına da sahip olabilirsiniz. Bu yüzden elbette çatalı bir böceğin kıtır kıtır bedenine batırmak kolay olmayacaktır. Ama bu kadar iğrenç olmayan lezzetler de var. Yani bu noktada asıl amacımız. Yeniliklere ve değişik zevklere açık olduğunuzu ön plana çıkarmak.

Entellektüel

    1. Favorileriniz Olsun: Beslenme konusunda kendinize has favorileriniz olsun. Yani yiyip içtiğiniz bazı şeylere bağlanın. Mesela arkadaşlarınız pizzada mantar sevip sevmediğinizi bilsinler, sütlü mü yoksa bitter mi sevdiğiniz ya da kahvede şeker kullanıp kullanmadığınız herkes tarafından bilinsin. Bunun yolu bu gıdaları sürekli ve tutarlı bir şekilde tüketmek. Haa bu arada; bir de yeme-içme konusunda mümkün mertebe aynı mekanlarda takılın. Ve buralarda da genellikle aynı şeyleri yiyip, için. Bir süre sonra oranın devam müşterisi, müdavimi olmuş olacaksınız. Orada çalışanlar sizi tanıyacaklar. Ve nihayet siz de o havalı cümleyi duyabileceksiniz: “Her zamankinden, değil mi?

Entellektüel

 

İkinci Geçici The End Çizgisi: : Aniden gelen ikinci darlanma dalgası neticesinde yazıyı burada geçici olarak sonlandırmanın gerekliliğini hissediyorum. Üçüncü ve aynı zamanda serinin son yazısı olacak bölümde; ne izlemeniz gerektiği, jest ve mimik kullanımı, okunması gereken kitap listesi ve genel düşünce yanıltmalarını verip; birlikteliğimizi kalıcı bir the end çizgisi ile sonlandıracağız… Baş baş…

Entellektüel

 

Mesele Entellektüel Değil, Entelektüel Olmaktır! (Part 2)
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.