2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Migren Nedir ? Kurtulmanın Yolları

Migren Nedir?

Kısaca şiddetli baş ağrısı olan migren, her 100 kadından 19 unda, her 100 erkekten ise 6 tanesinde görülmektedir yani migren en çok kadınları sever. Herkes migrenin beyin yüzünden olduğunu düşünse de aslında tamamen bedensel bir rahatsızlıktır. Yani migreniniz her zaman baş ağrısı ile kalmaz, ishal kusma, ışıktan sesten aşırı rahatsız olma gibi çok sayıda belirtileri mevcuttur.

migren nedir

Teknik kısa bir tanım verecek olursak, migren nedir;

Migren, çoğunlukla ataklar halinde gelen bir baş ağrısı tipidir. Ataklar 4 saatten 72 saate kadar değişen uzunluklarda olabilir. Kişi ataklar arasında kendini tamamiyle normal hisseder, ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir.

Bu dertten muzdarib olanlar için bu kadar teknik bilgi yeter, daha detaylı bilgi arayanlar tıp ile alakalı siteleri ziyaret edebilir. Gelelim bu illetten kurtulmanın veya ağrılarınızı azaltmanız için yapmanız gereken adımlara..

Migrenden Kurtulmanın Yolları

Altta sıraladığımız maddeler de, hayatınızı olumsuz yönde etkileyen migren için yapmanız veya yapmamanız gereken bilgiler yer almaktadır.

1 – Bunları Yapmayın !

İlk maddede yapmamanız gerekenleri yazmamızın nedeni, bilinçsizce veya kulaktan dolma bilgilerle aradığınız çözümlerin veya aldığınız ilaçların, sizi tedavi etmek yerine hastalığınızın boyutunu veya şeklini değiştirmesidir.

migren

Her başınız ağrıdığında çözümü ilaçta aramayın! hele ki günde 3-4 kereden fazla ilaç kullanıyorsanız risk altında olduğunuzu bilin ve bu alışkanlığınızdan bir an önce vazgeçin. Çünkü bilinçsizce tükettiğiniz her ilaçta migren ağrınız belli bir zamandan sonra bu ilaçların gösterdiği etkilere karşı koyabilir, migrenin şiddetini arttırabilir veya atakların artmasını sağlayabilir. Tabiki de ilk önereceğimiz yöntem bir nöroloji uzmanına gitmek.

2 – Günlük Tutmak

Migren hastalığının çözümünü bulmak istiyorsanız önce hastalığınızı tanımanız gerekmektedir. Bunun için kendinizin yapabileceği en kolay yöntem günlük tutmaktır.

Migren nedir

Her gün tükettiğiniz besinler not olarak tutun ve her şeyi bu günlüğe yazın. Migreni tetikleyen besinler kişiden kişiye değişmektedir. Migren ağrınız tuttuğunda bir gün önce tükettiğiniz besinler üzerinde yoğunlaşın ve bunun kontrolünü ileriki günlerde tekrar yapın, eğer tetikleyici besinler bulursanız çözüme 1 adım yaklaşmış olursunuz.

3 – Stresle Başa Çıkın

Yoğun stres altında çalışıyorsanız, migrene davetiye oluşturuyorsunuz demektir.

migren

Gerçi insan migren olmasa bile yoğun stresin mutlaka psikolojik bir etkisi oluyor mutlaka, hele bide gıcık bir patronunuz varsa bahtsız bedeviler kervanına katılmış oluyorsunuz. Bu durumdan ilaç kullanarak kurtulamazsınız, işinizi de kolay kolay değiştiremeyeceğimize göre çözüm bu stresle başa çıkmak oluyor. İş yerinizde belli aralıklarla 5-10 dk kendinize vakit ayırın, tabi bunu hemen sosyal medyada gezmek yada telefonda oyun oynamak için kullanmayın. Dışarı çıkıp temiz hava almak, güneş alan bir yerde, yanınızda telefon yada başka bir cihaz almadan 5-10 dk vakit geçirin. Farkı 1-2 gün içinde hissedeceksiniz.

4- Öğün Atlamayın

Mutlaka günlük 2-3 ana öğün ile beslenmeye özen gösterin, çünkü kan şekerinizin düşmesi de migreni tetiklemeye neden olabilir. Sağlıklı beslenmeye de özen gösterin.

migren

5 – Uyku Düzenine Önem Verin

Uyku düzeni bozukluğu migren tetikleyici unsurlardan 1 tanesidir. Aynı saatlerde yatıp kalkmaya ve aynı saatlerde kalkmaya özen gösterin. 6 saatten az, 10 saatten fazla da uyumayın. Uyuduğunuz ortamın rahat ve ışık almamasına özen gösterin.

Düzenli uyku

6 – Ortam Işıklarını İyi Belirleyin

Migreni tetikleyen bir diğer etmek ise ışık, parıltılı ve sarı ışıklı ortamların migreni tetiklediği kanıtlanmıştır. Yanıp sönen ışıklar, parıltılı yüksek ışıklar, yoğun geometrik desenler veya karanlık ortamda televizyon seyretmek, özellikle AVMlerde yürüdüğünüz yerlerde elektrik hatlarının geçtiği ve her mağazanın her vitrinin ışıl ışıl olduğunu göz önünde bulundurursak bunlardan uzak durmanızda fayda var.

Yoğun Işıktan Parıltıdan Uzak Durun

7 – Regl Dönemleri

Bu dönemlerinizde mümkün olduğunca raht geçirmeye önem gösterin, beslenmenize ve kullandığınız ilaçlarda hekiminizin gözetiminde östrojen içeriği yüksek ilaçlardan kaçının.

8 – Egzersiz Yapın

Vücudunuzu zorlamadan, ara dönemlerde yürüyüş yüzme kardiyo gibi egzersizler yapın. Vücudunuz zinde olması ve dolaşım sisteminiz düzene girmesiyle migren ataklarınız da hafifleyecektir.

9 – Ağır Parfümler

Ağır parfümler kullanmayın, çünkü koku reseptörleri bu kokulardan dolayı migreninizin tetiklenmesini sağlayabilir.

10 – Tatil Tavsiyesi

Tatil migreninize iyi gelecektir fakat tatil yaptığınız yerin de belirli şartları var. Yüksek rakımlı yerlere giderken 2 kez düşünün. Basınç ve oksijen seviyesi migreninizi tetikleyebilir.

Kısacası düzenli bir hayat, sizin en büyük tedavi yönteminiz.

Migren Nedir

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.