11 Haziran Perşembe A-101 Aktüel Ürün Kataloğu

12 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

10 Haziran Çarşamba Şok Aktüel Ürün kataloğu (2020)

5 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

Rüyamızda Boşluğa Düştüğümüz O An

Genel Bilgiler, İlginç Bilgiler 24 Mart 2018
5.423

Rüyamızda Boşluğa Düşmek ;Uykuya Dalar Dalmaz, Merdivenlerden Düştüğünü Sanıp İrkilenler Olarak; Gelin Bir Sarılalım!

Yorgun ve yoğun bir gün… Geçmek bilmemiş olan saatler ve yüksek dozda yastık, yorgan özlemi… Kendinizi güç bela eve attınız. Hafif bir yemek, ılık bir duş ve doğru yatağa üçlemesini uygulayacaksınız. Misler gibi yumuşatıcı kokan pijamalarınızı üstünüze geçirdiniz ve nihayet hasret sona eriyor. Yumuşacık yastığınıza, sıcacık yorganınıza sarıldınız; tebessüm içerisinde uykuya dalıyorsunuz. Normal şartlar dâhilinde, insanların uykuya dalma süreci 7 dakika olarak ölçümlenmiş. Fakat sizi yaklaşık beşinci dakikanın sonunda, aksiyon filmleri ile eşik atabilecek cinsten bir sürpriz bekliyor. Hani böyle %70-80 uyuyorsunuzdur ama çok az bir kısmınız da henüz uykuya direniyordur. Uyumuş gibisinizdir, ama aynı zamanda cılız bir direnme de vardır uykuya karşı. İşte o meşhur sahne tam bu evrede gerçekleşir. Durduk yere; ne başı ne de sonu olan bir sebepten ötürü; kendinizi merdivenden düşerken buluverirsiniz.

Rüyamızda Boşluğa Düşmek

 

Bu durum genellikle iki evrede gerçekleşir. Birincisinde, aniden yatar pozisyonda yanlamasına merdivenlerden yuvarlanırsınız. İkincisinde ise, merdivenden inmek veya çıkmak için adımızı atarsınız; fakat sanki yer yarılmış da içine göçme başlamış gibi merdiven ayağınızın altından kayıverir. Peki, çoğumuzun sıklıkla yaşadığı bu adrenalin yüklü sahnenin nedeni nedir?

Rüyamızda Boşluğa Düşmek

 

Aslında bu konuyla ilgili ortaya atılmış iki adet teori mevcut. Bunlardan ilki bilimsel bir açıklama değeri taşıyorken, ikincisi biraz mistik yaklaşımlar içeriyor. Biraz detayına inersek bilimsel teoride; bu durum vücudumuzun bir uykuya hazırlanma evresi olarak görülüyor. Yani gün içinde çeşitli kasılmalar yaşayan kas yapılarımız, uyuma pozisyonu ile serbest kalıyor. Bu süreçte ortaya çıkan hormonel ve elektriksel reaksiyonlar bu tip düşme hislerine neden oluyor. Diğer teoride ise; merdivenden düşerken her daim yere çakılmadan durmakta olduğumuza dikkat çekilmiş. Eğer yere çakıldığınız sahneyi de görür iseniz muhtemelen ölmüş oluyorsunuz. Buna etken olan durum ise; beynimizin çalışma ve algılama prensipleri sonucunda bu durumu gerçek olarak kabul etmesi sonucunda tüm vücuda uyarıcı sinyaller göndermesidir. Aniden salınan bu sinyaller ise genellikle kalp krizine neden olmaktadır.

Rüyamızda Boşluğa Düşmek

 

Konuyla ilgili dipnot olarak da belirtmeden geçemeyeceğim bir ileri sürüş daha mevcudiyet barındırıyor. Bu teorinin sahibi ise; Jack London. Edebiyat tarihine kazandırmış olduğu romanlarından birinde; bu hissiyatın bize, çeşitli görüşler tarafından atalarımız olarak kabul edilen maymunlardan miras kalmış olabileceğinden bahseder. Bu inanıma göre atalarımız, geceleri ağaçların üzerinde uyumaktayken belirli aralıklar dâhilinde dengelerini kaybetme hissiyatına kapılıp, kendilerini düşüyormuş gibi hissediyorlar. London bu hissi; insanlardaki şekliyle bağdaştırıyor…

Rüyamızda Boşluğa Düşmek

 

Rüyamızda Boşluğa Düşmek
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.