2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Güzel Ülkemizden İlginç Ve Komik 15 İntihar Girişimi

Sabahlar Olmasın!

Pratik Bilgiler 29 Ocak 2016
3.500

Ne demiş Doctor Who’nun şahane senaristi;” Uyku kesinlikle bir eylem değil, kutsal bir şey olmalı!” Bu konuda kendisine dibine kadar katıldığım sevgili senaristle ne yazık ki hayaller ve hayatlar bağlamında yol ayrımına rastlıyoruz. Zira sabah 6’da uyandırılmaya başladığımda sadece 4 yaşındaydım. O gün bu gündür hayatım bir daha iflah olmadı. Her resmi tatil gününe, hafta sonlarına, sömestr ve yaz tatillerine yeni umutlar büyüttüm içimde. Ama olmadı. Dört yaşımdan beri öğleye kadar uyumak, akşam yatmayıp; sabah kalkmak bilmemek ne demektir hiç tatmadım.
Önce her geçen gün sayfa sayısı artan ödevler yüklediler küçücük omuzlarıma. Sonra performans ödevleri. Ardından dönem ödevleri, projeler bindi sırtıma. Tüm bunlar olurken sınavlar, sözlüler, vizeler ve finaller de aynı acımasızlıkta üzerime gelmeye devam ediyordu. Halen de devam etmekteler. Ve ben her geçen gün umudumu yitirmekteydim. Biliyordum çünkü; bu işin sonu yok. Üniversite bitecek; ardından iş hayatı başlayacak. Sunumlar, toplantılar, projeler… Yine esir düşürecekler uykularımı. Bir de üzerine evlenip, barklandın mı; senden baykuşu yok!
Senelerdir uykusundan fedakarlık etmesi gereken biri olarak; yine senelerdir uykumu açabilecek şeylerin peşinde koştum. Sanki herkes bu konuda tek bir şey söylemeye yemin etmiş gibiydi ;”bol kahve iç .”Ama bilmiyorlardı. Bilmiyorlardı ki; üst üste kahve içmek önceleri insanın midesini ağrıtıyor, sonraları da bağışıklık kazandırıyor… Sonunda sizi yine uykuya teslim kılıyordu…
Ama geçen onca senelik öğrencilik hayatım; bana bu işin kaderini kırdırdı. Aniden bastırıveren; “sabaha kadar bu sayfaları bitiririm” planlarınızı aniden suya düşüren, adeta zalımın kızı olan bu uyku denen merete karşı savunma taktikleri hemen aşağıda…
1- Klişe Bir Yöntem Olarak Kahve: Uyumamanız gerektiğinde ilk ona sarılıyoruz ama o her zaman bizi bağrına basmıyor. Kahve içermekte olduğu kafein maddesi ile elbette ki uyku açıcı etkiye sahip. Lakin kahveyi ne şekilde ve hangi saatler aralığında içmeye başladığınız da çok önemli. Herkes için sade kahve içebilmek kolay değil, bunun için diraretli bir mide gerekmekte. Fakat özellikle son günlerde 3ü1 Arada şeklinde satılan bir iki markanın kahve oranı arttırılmış ürünleri bulunmakta. İşe bunlarla başlayabilirsiniz. Ayrıca sık kahve tüketen biriyseniz damağınızın daha sert bir tada alışması yaklaşık 6-7 gün kadar sürecektir. Bunun dışında kafeinin kan dolaşımında etki göstermesi en aşağı 2-3 saat sürmekte. Dolayısıyla akşam yemeğinden 1 saat kadar öncesinden kahve tüketimine başlayabilirsiniz. Ayrıca lütfen kahveye bir demlik çay muamelesi yapmayınız. Yani kahve kupanızı biten çay bardağı gibi sürekli tazelemeyin. 3 ila 4 saatte bir içilmesi uzun bir gece için yeterli olacaktır.

Uyku

2- Duş Alınca Ayılınacağını Söyleyen Kimse; Yalan Söylemiş! Israrla, şiddetle hatta yalvararak tavsiyede bulunuyorum ki çalışmaya başlamadan önce duş falan almayın. Zaten bütün gün yorgun geliyorsunuz. Ya da evde orda burda yoruluyorsunuz. Biraz dinleneyim, sonra duş alır biraz ayıldıktan sonra çalışmaya başlarım diye plan yapıyorsunuz ama; işler hiç de öyle olmuyor. O sıcacık suyun altına girince böyle kemikleriniz, kaslarınız falan bir güzel gevşiyor. Bir rahatlama, mahmurlaşma çöküyor. Sıcacık yorgana sarılıp, uyuma arzusu insanın gözünün önünden gitmiyor. Bu yüzden çalışmaya başlamadan en az 2-3 saat önce duşunuzu alın.

Uyku
3-Yeşil Elma Diyorlar… Pek çok yerde yeşil elma kahveye bile rakip olarak gösterilmiş uyku açma konusunda. Elbette bizzat kendi üzerimde test ettim. İşe yaradı mı derseniz; ortalama bir etki gösterdiğiniz belirtebilirim. Etkisini bir tık daha güçlendirmek için; kendinizi bir akşam test edin. Genellikle gece kaç gibi uyku bastırıyorsa o saatten 45 dakika kadar önce tüketin. Mesala 04.00 civarında göz kapaklarında kilo kilo dambıllar beliren biri olarak; 03,00 ila 03,15 gibi saatlerde orta boy bir yeşil elma tüketiyorum. 1-1,5 saatlik daha performans sağlıyor.

Uyku

4-Soğuk Kompres: Soğuk çok bıçak sırtı bir mevzudur. Çoğu zaman bir battaniyeye sarılıp uyuma arzusuna sebep olsa da; vücudun belirli noktalarına periyodik olarak uygulandığında adeta bir zıpkın etkisi veriyor. Mesela her saat başı soğuk su ile yüzünüzü yıkayın. Parmaklarınızı soğuk suyun altında iyice ovuşturun. Ve yine soğuk suyu ense bölgeniz ve şakaklarınızla temas ettirin.

Uyku

5-Koku: Çalışma alanınızda mutlaka çeşitli aromatik kokular bulundurun. Bunlar gerçekten çok külfetli şeyler değil. Her süpermarkette tanesine 10-15 TL’ye sahip olabileceğiniz şeyler. Koku değişimi beyin performansı için uyarıcı etkiye sahiptir. Örneğin; saat 02,00 ile 04,00 arasında odanızda lavanta kokusu hakim olsun. 04,00’dan 06,00’a kadar da atıyorum leylak esansını deneyin.

Uyku

6-Temiz Hava Her şeyin İlacıdır: 60 dakika başı 5 dakika olmak üzere mutlaka kendinizi oksijen ile ödüllendirin. Bu aynı zamanda mekânsal değişim anlamına da geleceğinden beynin miskinleşmesine ve metabolik faaliyetlerin yavaşlamasına izin vermeyecektir.

Uyku

7-Sürekli Aynı Pozisyonda Çalışmayın: Bu duruş bozuklukları açısında da çok tehlikeli. Ve tabii ki vücudunuzun gösterebileceği performans açısından da. Bu sebeple evinizde sürekli olarak farklı yerlere göç ederek çalışın.

Uyku

8- Müzik: Çalışırken müzik dinlenir mi? Aslında bu durumu şöyle açıklığa kavuşturabiliriz; Eğer tek gecelik çalışacaksanız mümkünse müzik dinlemeyin. Büyük ölçüde diğer yöntemleri deneyin. Ama eğer uzun sürecek bir çalışma dönemine girecek ve çoğu geceler sabahlayacaksanız, kulaklığınız yoldaşınız olabilir. Dikkat dağıtıcı özelliğinden çekinilen müzik; sanılanın aksine çalışma saatlerinizi keyiflendirebilir. Üstelik hareketli müziklerin size dinamizm katacağı gibi, klasik müzik stillerinin de beynin iki lobunu aynı anda çalıştırma etkisinin bulunduğunu unutmayın.

Uyku
9-Çalışma Alanınıza Yatırım Yapın: Şöyle ki yine uzun bir çalışma dönemine hazırlanıyorsanız, bu zaman zarfından nefret etmemeyi öğrenmelisiniz. Bu yüzden bu alanı mümkün olduğunda hoş bir şekilde dizayn edin. Renk renk kalemler, şık kapaklı defterler, masa objeleri, yapışkan notlar, kupa altlıkları derken; size ait olan şık bir yaşam alanı yaratın.

Uyku

10- Sabaha Çok Var, Kendinize De Zaman Ayırın: Bir başlarım çalışmaya sabaha kadar durmam şeklinde bir hedef kurmayın. Aksi halde çalışma sürelerinizden bir noktadan sonra nefret etmeye başlarsınız. Kendinize ya saat başı küçük aralıklar ya da birkaç saatte bir uzun molalar tanıyın. Bu sürelerde biraz internette dolanın, tv’de zap yapın ya da sizle aynı durumda olan arkadaşlarınızla geyik yapın. Arada bir kafa dağıtmaya kesinlikle ihtiyacınız var.

Uyku

11-Kostüm Değiştirin: Kulağa enteresan gelebilir ama; çalışırken arada bir kıyafetlerinizi değiştirmek, saçınızı başınızı yeniden yapmak gerçekten ilginç bir şekilde uyku bulutlarını dağıtıyor.

kıtafet

12- İyi Beslenin: Bunu demesi kolay biliyorum. Yoğun bir çalışma süresinde dengeli beslenebilmek çok zor, öğünler mutlaka kayıyor farkındayım. Ama en azından geceleri kendiniz için küçük atıştırmalıklar zulalayın. İşte; meyveli yoğurttur, kuruyemiştir, kakaolu süttür falan…

Uyku

13-Bir Gece Yoldaşı Olarak Radyo Programları: Eğer ses ile çalışabilenlerdenseniz; sağlam bir gece radyosu gecenizi şenlendirip satır başlarınıza kahkaha efektleri saçabilir. Mesela hafta içi her gece 10,00’dan 02,30 civarına kadar Show Radyo’da Zeki Kayahan Coşkun adeta bir efsane olan Matrax adlı canlı yayını ile gecenizin bir bölümüne yoldaşlık edebilir.

Uyku

14-Kıymetinizi Bilin: Kendiniz ödüllendirmeyi sakın ihmal etmeyin. Düzenli bir gece çalışma planını itina ile uygulamayı başarmış iseniz; sevdiğiniz diziyi izlemekten, arada bir iki konsere sinemaya gitmekten de kendinizi alı koymayın.

Uyku

15-Çok Sıkıldığınızda Kendiniz İçin Bir şeyler Karalayın: Bunu elbette ki peluşlu bir deftere “sevgili günlük!” tarzı bir tiratla yapmayın. Ama şöyle sıradan bir deftere her gece birkaç satır karalamak ilerisi için çok hoş oluyor. O an içinizden ne geçiyorsa yazın. O sayfanın size hak verdiğini düşünün. Mesela ” Hey günlük; saat 03,00 ve ben şanslı yaratıklar sınıfında yer almadığım için sıcak ve yumuşatıcı kokan bir yatağın içinde değilim. Tam 5 saattir çalışıyorum ve halen de çalışmaya devam edeceğim. İstatistik dersinin ve onu hayatımıza katanın cehenneme gitmesi gerektiğini düşünüyorum! Ve son olarak In Flames’in yeni albümü; bir harika dostum!” şeklinde ufak yazılar hem kafanızı dağıtmanıza hem de ilerisi için çok hoş bir anı olarak kalmasına yol açacaktır.

Uyku

Hayli uzun bir yazı oldu. Tam 15 şahane metot saydım. Denemekten yorulmayın. Eminim ki sizin bünyenizi de ayakta tutacak bir yol vardır mutlaka. Uykunuz açık; baykuşlarınız bol olsun..!

Uyku

 

Uyku Açmanın Yolları
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.