Mantık Dışına Çıkarak En Saçma Bahaneler Güldürdü :D

2 yaşındayken günde 2 paket sigara içen çocuğa ne oldu

ilginç ilanlar ve ilginç manşetler -6

Gelmiş Geçmiş En Bomba Magazin Haberleri

Saçlara İyi Gelen Besinler

Pratik Bilgiler, Sağlık Bilgileri 20 Şubat 2016
2.486

Saç dökülmesi, kırılması ve uzamaması gibi problemlere zemin oluşturmakta olan pek çok etmen bulunması karşın; yaygın olarak öne çıkmakta olan nedenler; kalıtım ve yetersiz beslenmedir. Mineral ve vitamin eksikliği saç telleri için önemli ölçüde olumsuz bir durumu meydana getirir. Bu sebepten dolayıdır ki; beslenme alışkanlıklarınızda değişime giderek; daha uzun, gür ve parlak saçlara kavuşabilirsiniz.

Saçlara

Hangi Besinler Saçlara İyi Gelir

Yer Elması: Saç hücrelerinin gelişim gösterebilmesi açısından oldukça önemli bir konum barındırmakta olan antioksidan türevlerinden biri olan beta-karoten; yer elmasının içeriğinde yer almakta olan besin niteliklerinden biridir. Matabolizmal faaliyetlerin ardından A vitamini olarak kullanılmakta olan beta-karoten; bedensel işlevselliklerin yerine getirilebilmesi açısından önem barındırmaktadır. Saç derisinin gerekli olan besin ve oluşumunu sağlayabilmesi açısından gerekli olan yağların üretilmesinde de aktif rol oynamakta olan beta-karoten yani A vitamini vücut içerisine gerek duyulan ölçütlerde alınmaz ise; saç derisinde kepeklenme gözlenir.

Saçlara

Ceviz: Hücresel oluşumların DNA yapılarında meydana gelebilecek olan tahribat ve manipülasyonlara karşı en etkili kalkanlardan birisi olan omega-3 asitlerini içeriksel niteliğinde barındırmakta olan ceviz; E vitamini ve biotin kaynağı olması sebebiyle de sağlıklı bir saç için tüketilebilecek besinlerin başında gelmektedir.  Bilhassa yaz mevsimi içerisinde güneş ışınlarının etkisine maruz kalarak oldukça yıpratıcı bir süreç geçiren saç tellerinin onarımı ve güçlendirimi açısından etkin rol oynamakta olan bir besindir.

Saçlara

Kabak Çekirdeği: Omega 6 açısından oldukça zengin bir içeriğe sahip olan kabak çekirdeği aynı zamanda bünyesinde barındırmakta olduğu; çinko ve demir ile saç sağlığı için oldukça verimli bir besin kaynağıdır. Günde bir avuç kadar tüketerek yeni saç tellerinin oluşumuna katkı sağlayabileceğiniz gibi, mevcut saç tellerinin daha güçlü ve hacimli bir görünüme kavuşmasına katkıda bulunabilirsiniz.

Saçlara

Ay Çekirdeği: Yüksek dozda içermekte olduğu E vitamini sayesinde saç tellerinin kılcal damarlar tarafından beslenebilmesine olanak tanır. Böylelikle uzun olduğu kadar sağlıklı saçlara da sahip olabilirsiniz.

Saçlara

Ispanak: Kansızlık gibi durumlar söz konusu olduğunda sağlıklı ve gür saçlardan söz dahi edilemez. Demir eksikliği ise kansızlığa sebep olan unsurların başında yer alıyor. Ispanak içermekte olduğu yüksek orandaki demir ile saç sağlığı konusunda önem barındıran besinlerden.

Saçlara

Havuç: İçermekte olduğu A vitamini ile göz sağlığı üzerine göstermiş olduğu olumlu etkinin yanı sıra saç sağlığı açısından da önemli bir besin olan havuç; parlak ve dolgun saçlar için günde bir adet kadar tüketilmesi gerekmekte olan besinler arasında yer almakta.

Saçlara

Fasulye: Sağlıklı bir saç derisinin ihtiyaç duymakta olduğu en elzem öğe proteindir. Fasulye gıdalar yolu ile alınan protein için bir alternatif oluşturmaktadır.

Saçlara

Domates: C vitamini açısından oldukça verimli bir içeriğe sahip olan domates; saç derisinin gerek duyduğu besinlere ulaşabilmesi için gerekli olan yağların meydana gelmesinde faaliyet göstermektedir.

Saçlara

Mercimek: Vücudun işlevselliği açısından elzem bir gereklilik olan proteini hayvansal gıdalar aracılığı ile tüketemeyen bireyler için bir protein alternatifi olan mercimek; protein ve biotin içeriği ile saç telleri için onarıcı etkiye sahiptir.

Saçlara

Yumurta: Şöyle belirtebiliriz ki; eğer sağlıklı, uzun ve dökülmeyen saçlara sahip olmak istiyorsanız yumurta yemeniz şart. Herkes tarafından rahatlıkla yenilebilen bir besin olmayan yumurta; içeriksel açıdan oldukça ütopik niteliklere sahip. Protein yönünden zenginliğinin yanı sıra; demir, çinko ve selenyum gibi içerikleriyle genel vücut işleyişi üzerinde göstermekte olduğu olumlu etki bir yana saç sağlığı için yeri doldurulamaz bir besin.

Saçlara

Yoğurt: İçeriksel alaşımında B5 ( pantotenik asit ) bulundurmakta olan yoğurt; size doğal yollardan sunulmuş bir saç bakım ürünü olarak addedilebilir. Zira pek çok şampuan ve bakım kreminin içerisinde pantotenik asit yer almaktadır. Günde bir porsiyon kadar hem genel bedensel yapınızın hem de saç sağlığınız için kesinlikle tüketmeniz gerekmektedir. Ayrıca saçlarınıza maske olarak da uygulayabilirsiniz.

Saçlara

Tavuk Eti: Metabolizmal faaliyetler dâhilinde yeterli ölçüde proteine ulaşılmadığında saçlarınız güç kaybeder ve dökülür. Gerek duyulan proteini; yumurta, mercimek ve fasulye gibi besin maddelerinden de karşılayabileceğiniz gibi; tavuk eti gibi yüksek oranda protein içeriğinin yanı sıra B gurubu vitaminlerinin bir kısmını da sağlamakta olan tavuk etinden de karşılayabilirsiniz. Tavuk etindeki içeriksel değerler; mevcut saç niceliğinizin korunmasında etki gösterirken aynı zamanda yeni saç oluşumuna da zemin hazırlar.

Saçlara

Somon: Soğuk deniz balıkları; diğer balık türlerine nazaran çok daha değerli içeriğe sahiptirler. Soğuk hava koşullarında var olabilmek için bedensel donanımları daha yağlı yapıdadır. Barındırmakta oldukları bu yağlar; insan sağlığı açısından oldukça elzemdir. Saç hücrelerinin %3’lük dilimini oluşturmakta olan omega-3 yağ asitlerini yüksek düzeyde içeriğinde barındırmakta olan somon balığının tüketimi; beslenme alışkanlıkları içerisine dâhil edilmelidir.

Saçlara

Saçlara İyi Gelen Besin Maddeleri

Saçlara

Protein: Bedensel yapı içerisindeki pek çok oluşumun olduğu gibi saç tellerinin temel yapı taşını protein içeriği meydana getirir. Protein içermekte olan besinlerin tüketimi saç oluşumunun ve gelişiminin sürdürülümü açısından oldukça önemlidir.

Demir: Kansızlığın görülmesine zemin hazırlayan önemli unsurlardan biri demir eksikliğidir. Demir eksikliği durumunda ise sağlıklı saçlara sahip olabilmek mümkün değildir. Bu sebeple; kırmızı et, tahıl ürünleri ve yeşil sebzelerin tüketimine ağırlık verilmelidir.

B Grubu Vitaminleri: B gurubu vitaminleri yeni saç tellerin oluşum göstermesi için oluşumu için temel kaynaktır.  Kabuklu kuruyemişler, tahıl ürünleri, yumurta ve somon gibi besinlerle bu gereksinimi karşılayabilirsiniz.

A Vitamini: Saç derisindeki hücrelerin faaliyetlerini sürdürmeleri açısından önem taşımaktadır. Patates, elma ve kayısı verimli A vitamini kaynaklarını meydana getirmektedir.

C Vitamini: Saç derisi üzerinde hücre yenilenme süreci içerisinde aktivite gösteren C vitaminini meyve tüketimi ile sağlayabilirsiniz.

Antioksidan: Saç tellerinin onarım süreci içerisinde yer almakta olan antioksidan türevleri; bitter çikolata ve çilekte yüksek miktarda bulunmaktadır.

 

Saçlara İyi Gelen Besinler

BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.