11-17 Aralık Tarihleri Arasında ŞOK’a Gelen Aktüel Ürünler…

7-10 Aralık Tarihleri Arasında ŞOK’a Gelen Aktüel Ürünler…

6 Aralık Cuma Günü Bim’lere Gelen Aktüel Ürünler…

4 – 10 Aralık Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

SGK Gelir Testi Nedir, Nereden Yapılır, Kimler Yaptırmalı?

Genel sağlık sigortası açısından ödemenizi gerektiren prim oranın belirlenmesinde gerek duyulan bilgi ve dokümanların başında yer almakta olan gelir testi; kişinin bağlı olduğu ilçe kaymakamlıklarına gerçekleştirilmiş olan müracaat sonucunda gelir niceliğinin tespit edilerek, ödenmesi gereken prim yüzdesinin belirlenmesidir. Sosyal politikalar gereğince bireylerin Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinden yararlanabilmesi için gelir tespiti doğrultusunda belirlenmiş prim oranını her ay düzenli olarak yatırmaları gerekmektedir. Belirlenen prim oranı ise; asgari ücret baz alınarak gerçekleştirilir. Bu doğrultuda;

Mevcut asgari ücretin 1/3 oranının altında gelir düzeyine sahip olan bireyler; Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmek için prim ödemezler.

  • Mevcut asgari ücretin 1/3 oranı ile brüt tutarı arasında gelir düzeyine sahip olan bireylerin; Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmeleri için aylık ortalama olarak 35 TL prim ödemesi yapmaları gerekmektedir.
  • Mevcut asgari ücret ve asgari ücretin 2 katı oranında gelir düzeyine sahip olan bireylerin Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmeleri için aylık 110 TL prim ödemesi yapmaları gerekmektedir.
  • Mevcut asgari ücret tutarının 2 katından daha yüksek oranda gelir düzeyine sahip olan bireylerin Genle Sağlık Sigortası’nda faydalanabilmeleri için aylık 240 TL prim ödemesi yapmaları gerekmektedir.
  • Gelir tespiti yaptırmamış olan bireyler; mevcut asgari ücret tutarının 2 katından daha yüksek oranda gelir düzeyine sahip olarak varsayılırlar. Bu doğrultuda Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmeleri için 240 TL oranında prim ödemeleri gerekmektedir.

logo-sgk

Gelir Testini Kimler Yaptırmalı?

Gelir testi yaptırması gerekmekte olan kişilerin başında; SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarından herhangi birine kaydı bulunmayan bireyler gelmektedir. Bu tür kurumlara bağlı olan kişilerin prim ödeme oranlarının belirlenmesi için otomatikman gelir tespiti yapılmaktadır. Fakat sosyal güvencesi olmayan ve herhangi bir kurum ya da kuruluşa bağlılık göstermeyerek kendi işini yapmakta olan kişilerin gelir düzeylerine ait bir tespitlendirme uygulaması bulunmamaktadır. Bu sebeple başta çiftçilik, tarım ve hayvancılıkla geçimini sağlayan kişilerin mutlaka bağlı bulundukları ilçe kaymakamlıklarına müracaatta bulunarak gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir tespiti yaptırması gereken diğer önemli bir grup ise; öğrencilerdir. Bu hususta maalesef ki yeterli ölçüde bilinç düzeyine erişim gösterebilmiş değiliz. Yasalar gereğince 18 yaşına girdikten sonra ilk 4 ay içerisinde üniversiteyi kazanamayan erkekler; dershaneye gidiyor olsalar dahi öğrenci olarak sayılmazlar. Dolayısıyla Genel Sağlık Sigortası’ndan yararlanabilmeleri için kesinlikle gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak; 18 yaşın üzerindeki erkeklerin, işsiz/çalışmayanların ve SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı gibi sosyal güvenlik kurumlarında kaydı olmayan bireylerin, Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmeli için gelir tespiti yaptırmaları gerekmektedir.

Gelir Tespiti Nereden Yapılır?

Gerek görülen evraklar ile birlikte;

  • Evde yaşamakta olan her bireyin, yakınlık derecesi fark etmeksizin nüfus cüzdanı fotokopisi,
  • Kira olan evler içi; kira sözleşmesine ilişkin fotokopi,
  • Son bir aylık; doğalgaz, su ve elektrik faturalarına ilişkin fotokopi,
  • Evde yaşayan engelli hasta varsa; engellilik raporu/sağlık raporu,
  • Boşanılmışsa, boşanma davasına ilişkin evrakların fotokopisi.

Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvuru gerçekleştirmeniz halinde ortalama olarak 1-2 saat içerisinde gelir tespitiniz gerçekleştirilmektedir. Burada alacağınız evraklar ile Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvurup prim ödemesine ilişkin ilgili işlemlerin başlamasını gerçekleştirebilirsiniz.

 

SGK Gelir Testi Nedir, Nereden Yapılır, Kimler Yaptırmalı?

BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.