5 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

3 Haziran Çarşamba Şok Aktüel Ürün kataloğu (2020)

4 Haziran Perşembe A-101 Aktüel Ürün Kataloğu

30 Mayıs’ta A-101 Markete Gelen Haftanın Yıldızları Kataloğu

Sınav haftası öğrencilerin klişe lafları

Sınav haftası öğrencilerin klişe lafları ; Üniversitelerde kaçınılmaz olan sınav haftalarının gelip çattığı gün klişe hale gelmiş belli başlı sözler vardır.  Genelde dönemin büyük bölümünde pek okula uğramayıp gezip tozan sonrasında sınav haftası geldiğinde yani yumurta kapıya dayandığında son bir çırpınışla dersleri geçmeye çalışan  öğrencilerin klişe lafları nı sizler için derledik.

 

1.Beyler kusura bakmayın, ben yardırıyorum.

öğrencilerin klişe lafları

Ders çalışmak için toplanan grubun hala ders çalışmaya başlamaması sonrasında saatin geçtiğini düşünüp biran önce çalışması gerektiğini düşünen arkadaş lafıdır. Kalabalık ortamda eline saçma sapan bir not alıp bir köşeye gidip o nota çalışmaya çalışan arkadaşımız bir süre sonra pes eder muhabbete geri dönüş yapar.

 

2.Olum bi çay koyun içelimde sonra başlarız.

öğrencilerin klişe lafları

Grubun sözcüsü olarak kendini tayin eden bu arkadaş ders çalışmamanın sebebini çaya bağlar. Çay konur içilir içilir yanında bir şeyler yenir ama o derse hala başlanmaz.

 

3.Hergün 20 dakika baksaydık bu derse şimdi bu kadar zorlanmazdık

öğrencilerin klişe lafları

Derse başlamak için atılım yapan arkadaşlar ellerine aldıkları notları anlama çalışırlar fakat başarılı olamazlar. Bu sırada sınavın yarın olduğunu düşünen arkadaşın azından çıkan ” Hergün 20 dakika baksaydık bu derse şimdi bu kadar zorlanmazdık. ” aslında herşeyin farkında olduklarını bildirir.

4.Bizim sınıf inek gibi çalışıyor, ortalamanın ağzına sıçacaklar yine

öğrencilerin klişe lafları

Dersi geçmenin çok zor olduğunu ders konularının ağır olduğunu anlayan arkadaş grubundan biri suçu birilerine yüklemeye çalışır. Bu durumda tek suçlu kişi sınıfın diğer derslerine çalışan arkadaşlarıdır ve derki ‘ Bizim sınıf inek gibi çalışıyor, ortalamanın ağzına sıçacaklar yine ‘

 

5.Rapor alıp girmesek mi sınava, tanıdık doktor var mı?

öğrencilerin klişe lafları

Genelde gece 00:30 sıralarında saate bakan ve sınavında sabah 08:00 da olduğunu bilen arkadaşın çaresizlikten ne yapacaığını bilememesi üzerine farklı çözüm yolları aramaya girişir. Bunların en bilindik ve en çabuk akla geleni ise tanıdık bir doktor bulup rapor alıp yarın ki sınava girmemektir. Sadece plan olarak kalır genelde uygulanmaz.

 

6.Sınavda yanıma otur, yapamazsam kağıtları değiştiririz.

öğrencilerin klişe lafları

Diğer arkadaşlara göre bir tanesinin biraz daha iyi en azından bir şeyler karaladığını gören arkadaşımızın lafıdır. Denize düşen yılana sarılır misali az buz bir şeyler yapan arkadaşından medet umar. Genelde kağıt değişemezler cesaret edemezler ve ikisi de kalır.

 

7.Şimdi yatayım, yarın erkenden kalkıp ders çalışırım.

öğrencilerin klişe lafları

Saatin ilerlemesi ile uyku bastıran arkadaş artık dayanamayıp uyumak ister. Bir yandan ise vicdan azabı çeken arkadaş kendini ve gruptakileri kandırmak amacı ile kullandığı laftır.  Bu arkadaş bırakın erken kalkıp ders çalışmayı sınava zar zor yetişir.

 

8.Tekrar sınava girip bölüm mü değiştirsek?

öğrencilerin klişe lafları

Dersi geçemeyeceğini anlayan arkadaşlar genel olarak sınavlarında kötü gittiğini anlayınca sorunun bölümde olduğunu düşünürler. Bu bölüme istemeden geldiklerini sevmediklerini düşünen arkadaşlar tekrar sınava girip bölüm değiştirmeyi düşünürler. Tabi ki de buda lafta kalır.

 

9.Hacı ben bırakıyorum, DC ile geçerim ortalamam yüksek.

öğrencilerin klişe lafları

Diğer arkadaşlarına göre ortalaması daha iyi olan arkadaşımızın kullandığı laftır. Diğer derslerinin iyi olduğunu ve ortalama ile geçeceğini düşünür.

 

10.Okumakla olmayacak çıkmış sorulara bakmalı aslında.

öğrencilerin klişe lafları

Okuyup okuyup bir şey anlamayan ve güneşin doğmasına az kala çareyi hocanın önceden sorduğu sorularda arayan arkadaşımız telefon rehberini karıştırır ve bu dersi alan bütün arkadaşlarını tek tek ara ‘Ne sordu olum bu hoca geçen sene’ gibi soruları telefondaki arkadaşına yöneltir.

11.Yaz okulunda daha kolay soruyorlarmış zaten.

öğrencilerin klişe lafları

Tamamen ümitsizliğe düşen arkadaşlarımız artık pes ederler ve dersin yaz okulunda daha kolay olduğunu yaz okulunda geçebileceklerini düşünüp kendilerini teselli etmeye devam ederler.

 

12.Erken gidelim de sıraya kopya yazalım.

öğrencilerin klişe lafları

Bir yandan da geçme ümidini kopyaya bağlayan arkadaşımızın son ümidi olan sıraya yazarak kopya çekmek içinde ki küçükte olsa bir ümit olduğunu belli eden cümledir.

 

Sınav haftası öğrencilerin klişe lafları
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.