13 – 19 Kasım ŞOK Market Aktüel Ürün Kataloğu

12 Kasım Salı Günü Bim Marketlere Gelecek Aktüel Ürünler

Bebek Bezlerinin Fiyatlarını Karşılaştırdık

Jennifer Lopez’in Muhteşem Evi

Türkiye’ nin Gelmiş Geçmiş En Büyük Dolandırıcısı Sülün Osman’la Tanışalım!

1923 ile 1984 tarihleri arasında İstanbul; akıllara zarar bir dolandırıcının türlü muzurluklarına ev sahipliği yaptı. Öyle dolandırıcı dediysek aklınıza; banka soyan ya da insanların elindeki üç beş kuruşu çarpan sıradan bir dolandırıcı gelmesin. Sülün Osman büyük düşünür. Haliyle de büyük işlerin adamıdır. Asıl adı Osman Ziya Sülün olan ve İstanbul doğumlu olan kahramanımız bir çeşit tanışma seremonisi olan ilk dolandırıcılık eylemini 1948’de henüz 25 yaşında iken gerekleştirdi. İlk kurbanı ise, başına geleceklerden bir haber olan Fatih’teki ev sahibesiydi.

İlk başarısının ardından her geçen gün daha iyisini yapmak için adeta and içmiş olan Sülün Osman; dolandırıcılık camiasındaki altın çağını ise 1950 ile 1960 seneleri arasında yaşadı. Bu yıllar arasında; Galata Köprüsü’nü, Eminönü Meydanı’nda duran saati, tramvayları ve şehir hatları vapurlarını pek çok kişiye satıp kiralamayı başardı. Evet evet yanlış anlamadınız. Adam bildiğiniz kamu mallarını insalara para karşılığında satmayı başardı. Öyle ki Taksim Meydanı’nın girişine paspas koyup gelip geçenden ayak bastı parası dahi toplamıştır.

Sülün Osman

Sülün Osman ‘nı sıradan dolandırıcı veüçkağıtçılarla karıştırmayalım lütfen! Zira kendisinin bu konuda prensipleri var. 1962 senesinde hapishanedeyken “dolandırıcılık” üzerine bir konferans veriyor kendisi, orada kendisine ilke ve ilham olan felsefesini paylaşıyor dinleyenlerle: “Benim dolandırmış olduğum tüm insanlar da bir şekilde dolandırıcılardı aslında. Ben tüm hayatım boyunca beni dolandırmayan tek bir kimseyi bile dolandırmadım.”

Sülün Osman ile ilgili enteresan bir söylentiye göre de; evvel zaman önce Fransızlar, dolandırıcılık bilimini oluşturmaya karar vermişler. Bunun için de en doğru adrese yani bizim Osman’a başvurmuşlar. Kendisinden sahtekarlık üzerine bir konferans vermesini isteyen Fransızlara; Fransızcasının olmadığını söyleyen Sülün Osman için büyük elçilik tarafından bir tercüman tahsis edilse de Sülün Osman yine de konferans için ikna edilememiş. Nur içinde yatmasını dilediğimiz kahramanıza neden gitmediği sorulduğunda ise; “Tercümana pek güvenemedim, zira sahtekar birine benziyordu!” demiş. Ne diyelim; büyüksün be usta!

Sülün Osman

 

Sülün Osman  Türkiyenin gelmiş geçmiş en büyük dolandırıcısı
BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.