11-17 Aralık Tarihleri Arasında ŞOK’a Gelen Aktüel Ürünler…

7-10 Aralık Tarihleri Arasında ŞOK’a Gelen Aktüel Ürünler…

6 Aralık Cuma Günü Bim’lere Gelen Aktüel Ürünler…

4 – 10 Aralık Şok Market Aktüel Ürün Kataloğu (2019)

Türkiye’nin Son Yıllarda Ürettiği Milli Silahlarımız

Milli Savunma için silah ithal etmek gerçekten çok pahalı bir seçenek. Ayrıca kimi zaman güvenlik açısından da tehlikeli olunabiliyor. Türkiye de son zamanlarda bu kapsamda kendi silahlarını üretmeye başladı. Son 10 yılda ürettiğimiz Milli Silahlarımız:

 

1- Altay

a1

İsmini Kurtuluş Savaşı komutanlarından Fatih Altay’dan almaktadır. Tankın yapımı proje aşamasındadır. 2016 yılının sonunda bitmesi planlanmaktadır. Proje, Otokar Savunma Sanayi Şirketi tarafından yürütülmektedir. Tank kendi ekseni etrafında her iki yöne de 360 derece ile dönüş yapabilmektedir.

 

2- Atak

a2

Atak ve keşif helikopteri olarak 1995 yılında yapılması planlanmıştır. 2009 yılında 2 test sürüşünden başarılı bir şekilde geçmiştir. 2014 yılından itibaren TSK’nın kullanımına sunulmuştur. Proje, Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından yürütülmüştür. Şuan TSK’da 9 adet Atak Helikopteri görev yapmaktadır.

 

3- ANKA

a3

Türkiye’nin kendi yaptığı ilk insansız hava aracıdır. Türk Havacılık ve Uzay Sanayi tarafından üretilmektedir. TSK’da 5 adet bulunmaktadır.

 

4- Fırtına

a4

Fırtına obüsü görüldüğünün aksine oldukça esnek ve hızlıdır. Dünyada eşi benzeri pek olmayan özelliklere sahiptir. Aşırı emniyetli ve güvenilir bir tank olan Fırtına Güneş Harekatında başarılı bir şekilde görevini yerine getirmiştir.

 

5- SOM

a5

SOM, GPS ve radar sistemli olan bu füzenin olası bir GPS bağlantısı kesilmesi durumunda önceden yüklenmiş haritasındaki koordinatlara hem havaya hemde karaya saldırı atılabilecek şekilde tasarlanmış Türk yapımı yüksek kalitede bir füzedir.

 

6- UMTAS

a6

Uzun ismi Uzun Menzilli Tanksavar Sistemidir. Roketsan tarafından Tankları bombalamak için tasarlanmıştır. 8 kilometreye kadar etkili atışları vardır. Bu füzelerden Pakistan’a da ihraç edilmektedir.

 

7- MİLGEM

a7

İsmini Milli ve Gemi kelimelerinin kısaltmalarıyla almıştır. Tasarımı en son teknoloji ile yapılmıştır. Yapımı ticari gizlilik arz etmektedir. Türkiye’de 4 adet bulunduğu söylenmektedir.

 

8- ARMA

a8

Yüksek mayın ve balistik saldırılara karşı üstün korumalı olduğundan TSK’nın en çok kullandığı silahların başında geliyor. En zor arazi iklim koşullarında ve insani yardım operasyonlarında oldukça başarılı olmuştur.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.