11 Haziran Perşembe A-101 Aktüel Ürün Kataloğu

12 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

10 Haziran Çarşamba Şok Aktüel Ürün kataloğu (2020)

5 Haziran Cuma Bim Aktüel Ürün Kataloğu

Ülkemizde Okuma Alışkanlığının Zayıf Olmasının 9 Nedeni

Genel Bilgiler 28 Şubat 2016
3.415

Ülkemizde okuma alışkanlığının diğer ülkelere oranla az olduğu herkesçe bilinen bir durumdur. Peki neden kitap okumuyoruz yada neden bu kadar az okumayı seviyoruz ?

Ülkemizde okuma alışkanlığının zayıf olmasının bir çok sebebi vardır. Bunlar çevresel faktörden tutunda ekonomik faktörlere kadar dayanabilmektedir. Ülkemiz insanı da kitap okumama alışkanlıklarına bir çok bahane sürmektedir.Lafı uzatmadan okuma alışkanlığımızın zayıf olmasının nedenlerine geçelim.

İşte Ülkemizde Okuma Alışkanlığının Zayıf Olmasının 9 Nedeni

1-Kitap Okuma Alışkanlığının Küçük Yaşlarda Kazandırılamaması

ülkemizde okuma

Maalesef küçük yaşlarda çocuk ailede bir okuma alışkanlığı görmediği için kitap okumanın faydalarını bilemiyor ve kitap okumak için ayıracağı zamanı daha farklı alanlara yöneltmenin daha doğru olacağına inanıyor.Çünkü aile de öyle yapıyor.

2-İnsanımız Okuyarak Bir Şeyler Öğrenebileceğine İnanmıyor

ülkemizde okuma

İnsanımız okuyarak bir şeyler öğrenebileceğine inanmıyor.Bu da küçük yaşlardan okuma sevgisinin aşılamamasından kaynaklanmaktadır.

3-Plansız Güne Başlamak

ülkemizde okuma

Plansız hareket etmek Türk insanının doğasında vardır maalesef.Plansız yaşarız sonrada kitap neden okumuyorsun diye sorulduğunda zaman mı var diyerek bu konu geçiştirilir.

4-Beyin Değil Banka Hesabı Geliştirmeye Yönelik Bir Yaşam Tarzı Benimsenmesi

ülkemizde okuma

Ailelerin yaptığı en büyük yanlışlardan bir tanesidir çocuğa daha küçük yaşlarda  maddiyatın önemli olduğunu hissettirmek.Böyle yetişen çocukta ister istemez banka hesabının geliştirmenin daha doğru olacağını düşünmektedir.

5-Televizyon ve İnternet Bağımlısı Olmak

ülkemizde okuma

Daha küçük yaşlardan TV ve internet ile tanıştırılan çocukta hiç bir zaman okuma alışkanlığı olmaz.Ayrıca yetişkin insanların vakit bulamıyoruz okumaya demelerinin en büyük sebebi teknolojik cihazlardır.

6-Ülkemizde Mesai Saatlerinin Çok Fazla Olması

ülkemizde okuma

Ülkemizde uzun iş saatleri kitap okumamanın önündeki en büyük engellerden bir tanesidir.

7-Eğitim Sistemimizdeki Bozukluklar

ülkemizde okuma

Eğitim sistemimizin kitabı ezberlemeye ve zorla okumaya dayalı olmasından dolayı daha küçük yaşlarda çocuklarımız kitap okumaktan soğutuluyor.

8-Kitap Fiyatlarının Çok Yüksek Olması

ülkemizde okuma

Kitap fiyatlarının çok yüksek olması az okumamıza neden olan bir diğer faktördür.Türk insanının genel gelir durumuna baktığımızda gerçekten de kitap ayıracak parayı bulmak oldukça zordur.

9-Sosyal Medya Kullanımının Fazla Olması

ülkemizde okuma

Sosyal medyada geçirilen zamanlardan dolayı kitap okumaya vakit bulamıyoruz.Okumaya vakit bulamıyorum diyen Türk insanının günlük olarak ortalama 2 saat sosyal medyada zaman geçirmesi bu konuda bahanelere sığındığımızın en büyük göstergesidir.

Yazımızı kısaca özetlemek gerekirse Türk toplumu olarak kitap okumama konusunda çok fazla bahane üretmekteyiz.Bazı geçerli sebeplerimiz var fakat gereksiz yere harcadığımız dakikaların öneminde varır buralara harcayacağımız vakitleri kitap okuma ile harcarsak sorunumuzu çözmüş oluruz..

 

Ülkemizde Okuma Alışkanlığının Zayıf Olmasının 9 Nedeni

BilgimiO | İlginç Bilgi ve Tespitler

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.